کامپوزیت دندان خرگوشی و اصلاح فرم دندان‌ها

آیا شما هم دندان های خرگوشی دارید و نمی‌توانید برای مرتب شدن آن ها از ارتودنسی استفاده کنید؟ خوشبختانه با پیشرفت علم دندانپزشکی، خدمات بسیار کاربردی برای مرتب سازی دندان های خرگوشی به وجود آمده است. در این مقاله به طور جامع در ارتباط با کامپوزیت دندان خرگوشی، مزایا و معایب و هزینه ها اطلاعاتی در اختیار شما می‌گذاریم.

دندان خرگوشی نامی است که افراد در ارتباط با برخی نوع دندان ها استفاده می‌کنند. در این حالت، درصورتی که دو دندان جلویی فرد از سایر دندان های فک بالایی به طور محسوس بزرگتر باشد، به اصطلاح دندان خرگوشی نامیده می‌شود. شخصی که دارای دندان خرگوشی باشد، با مسئله عدم همپوشانی دندان های بالایی و پایینی مواجه می‌باشد. بعضی اشخاص عقیده دارند که دندان های خرگوشی زیبا و جذاب است اما برخی افراد دیگر از این موضوع احساس نارضایتی کرده و اعتماد به نفسشان به همین دلیل از حد نرمال پایین تر است.

دندان خرگوشی
دو دندان جلویی فرد از سایر دندان های فک بالایی به طور محسوس بزرگتر هستند.

همان‌طور که می‌دانید، تکنیک زیبایی کامپوزیت امروزه برای زیبایی دندان ها و اصلاح طرح لبخند و همچنین ایجاد تناسب دندان ها، میان مردم چه خانم ها و چه آقایان، بسیار رواج پیدا کرده است. حال افرادی که دارای دندان خرگوشی هستند، می‌توانند کامپوزیت انجام دهند؟ گاهی دندان های خرگوشی در حالتی قرار دارد که دندان های جلویی بسیار بیش از اندازه بزرگ هستند و ممکن است که حتی شخص در حین صحبت کردن نیز با مشکل رو به رو باشد.

اشخاص دارای دندان خرگوشی هراس دارند که دندان هایشان بعد از کامپوزیت زشت و نافرم شود و به همن دلیل برای انجام این روش تردید دارند. اما جالب است بدانید که کامپوزیت دندان خرگوشی، دندان ها را مرتب سازی کرده و زیبایی و تناسب دندان ها با یدیگر را به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ ایمپلنت فوری دندان ” را نیز مطالعه کنید.

دلایل ایجاد دندان های خرگوشی

حال شاید برای شما جالب باشد که بدانید علت ایجاد دندان با فرم خرگوشی چیست؟ در واقع مهمترین دلیل رویش دندان خرگوشی، وراثت می‌باشد. عامل ارث و ژنتیک به شدت بر دندان فرزندان شما تاثیرگذار خواهد بود. در این میان مکیدن انگشت دست در زمان کودکی نیز یکی دیگر از عامل های ایجاد این نوع دندان است. البته ناگفته نماند که گاهی فاصله بین دندانی سبب می‌شود که فرم دندان ها به حالت خرگوشی نمایان شود اما در حقیقت فرم آن ها اینطور نباشد. در هر صورت شما می‌توانید با استفاده از تکنیک های پیشرفته اصلاح طرح لبخند مانند کامپوزیت دندان خرگوشی، ارتودنسی دندان خرگوشی و …. زیبایی و تناسب را به دندان های خود بازگردانید.

مزایای کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت دندان خرگوشی نسبت به روش هایی مانند لمینت دندان خرگوشی و …. مزایای بیشتری دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

1. سرعت بالا در روند زیبایی دندان‌ها

ترمیم دندان با کامپوزیت در دسته تکنیک هایی قرار دارد که با سرعت زیاد در مدت زمانی کم، زیبایی را به دندان های شما می‌بخشد و مشکل عدم تناسب میان دادن های خرگوشی شما را بدون داشتن دوران نقاهت بهبود می‌بخشد.

2. ظاهر طبیعی

هدف از انجام این درمان، ایجاد ظاهر طبیعی بین دندان های جلویی با سایر دندان ها می‌باشد. البته ناگفته نماند برای اینکه ظاهر طبیعی بعد از کامپوزیت دندان خرگوشی ایجاد شود، باید دندانپزشک شما دارای تخصص، مهارت و تجربه باشد. همچنین بسیار مهم است که برای کامپوزیت این نوع دندان ها، حتما از مواد بسیار با کیفیت استفاده شود.

3. عدم نیاز به جراحی

در گذشته برای ایجاد ترتیب و تناسب میان دندان های خرگوشی جلویی با دندان های پشتی، از روش‌های جراحی استفاده می‌کردند اما امروزه استفاده از کامپوزیت دندان خرگوشی، موارد استاندارد را میان دندان ها ایجاد می‌کنند. مهم‌ترین نکته مثبت این روش این است که طی آن، شخص با هیچگونه دردی مواجه نمی‌شود و بعد از آن هم احساس ناخوشی نخواهد داشت.

4. میزان هزینه مناسب

میزان قیمت کامپوزت دندان های خرگوشی تقریبا نسبت به کامپوزیت ونیر معمولی دندان های طبیعی تر، بیشتر است اما باید ذکر کرد که از هزینه روش های دیگر مانند لمینت دندان خرگوشی و ارتودنسی دندان خرگوشی بسیار مناسب تر است. همچنین در صورتی که کامپوزیت دندان های شما با مشکل یا شکستگی واجه شود، قابل ترمیم است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” کاشت دندان طبیعی با ایمپلنت ” را نیز مطالعه کنید.

معایب کامپوزیت خرگوشی

به طور کلی باید بدانید که تنها عیب این تکنیک این است که اگر دندان خرگوشی فرد نیاز به تغییرات اساسی داشته باشد، تکنیک کامپوزیت نمی‌تواند این نواقص را به طور کامل برطرف کند و ممکن است که نیاز باشد تا شخص حتما ارتودنسی دندان انجام دهد.

ترمیم دندان خرگوشی چگونه انجام می‌شود؟

معمولا دندانپزشک زیبایی اگر که دندان های خرگوشی شما نیاز به تغییر و اصلاحات زیاد نداشته باشد، کامپوزیت را توصیه می‌کند. مراحل این درمان به این صورت است:

 • قبل از اینکه هیچ نوع روند درمانی یا زیبایی بر دندان ها انجام شود، ساختار فک و دهان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • در مرحله بعدی ابتدا باید حتما اندازه و رنگ کامپوزیت ها انتخاب شوند. بهتر است که از سفید ترین رنگ ماده کامپوزیت استفاده نکنید تا ظاهر کلی دندان های شما طبیعی باشد. این مواد با استفاده از اشعه های مخصوص بر سطح دندان ها مستحکم می‌شوند.
 • بعد از اینکه کامپوزیت ها به دندان ها متصل شد، بیمار باید چک کند که با آن ها راحت باشد و در بخشی از آن احساس ناراحتی و ناخوشایند نداشته باشد. همچنین اگر نیاز باشد که دندان ها در برخی نواحی تراشیده شوند و سپس کامپوزیت انجام گیرد، حتما انجام خواهد شد.
 • بعد از اینکه کامپوزیت دندان خرگوشی به اتمام رسید، فرآیند صیقل کاری انجام خواهد شد.
  نکته: اگر شما دچار به عادت بد دندان قروچه هستید، حتما این مورد را قبل از انجام هرگونه تکنیک اصلاح طرح لبخند خصوصا کامپوزیت به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
کامپوزیت دندان خرگوشی
قبل و بعد از کامپوزیت دندان خرگوشی

کامپوزیت بهتر است از لمینت دندان خرگوشی؟

از نظر استحکام، لمینت دندان از کامپوزیت در رده های بالاتری قرار دارد اما این تکنیک به تراشیدن بیشتر دندان ها نیاز دارد. همچنین لمینت دندان خرگوشی نسبت به کامپوزیت این نوع دندان ها دارای قیمت های بالاتری می‌باشد. اما به طور کل فقط یک دندانپزشک با مشاهده و معاینه حضوری دندان های شما می‌تواند بهترین روش اصلاح طرح لبخند را انتخاب نماید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” ایمپلنت تمام فک ” را نیز مطالعه کنید.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان خرگوشی

 • برای اینکه بتوانید دوام و ماندگاری کامپوزیت خود را افزایش دهید، باید حتما نکات مراقبی آن را بشناسید.
 • از دندان های خود به عنوان یک ابزار برای باز کردن در بطری، شکستن آجیل و … استفاده نکنید.
 • مراقب باشید که ناخن های خود را با دندان ها نجوید و این عادت را کنار بگذارید.
 • مواد کامپوزیتی بسیار سریع تر از دندان های طبیعی دچار لکه در اثر نوشیدنی های کافئین دار می‌شود. در مصرف مواردی چون چای، قهوه، نسکافه و …. دقت نمایید.
 • از مصرف دخانیات تا یک ماه اجتناب نمایید زیرا اثر نامطلوبی بر دندان ها خواهد گذاشت.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد ” را نیز مطالعه کنید.

برای انجام انواع درمان‌های دندانپزشکی در مرکز ایمپلنت تهران، با ما در تماس باشید و یا از نوبت دهی آنلاین استفاده نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *