جراحی دندان عقل نهفته + نکات و مراقب های بعد از آن

جراحی دندان عقل نهفته یک عمل جراحی رایج دهان و دندان است. این درمان اغلب به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای محافظت از سایر دندان های شما در برابر مشکلات بعدی و حفظ سلامت دهان و دندان توصیه می شود. بهبودی بعد از این درمان معمولاً سریع است و بیشتر افراد می‌توانند در عرض چند روز به فعالیت‌های عادی بازگردند. با ما همراه باشید تا مسائلی مانند جراحی دندان نهفته فک پایین، عوارض جراحی دندان عقل روی عصب و … را بررسی کنیم و به سوالاتی مثل جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد پاسخ دهیم.

جراحی دندان عقل نهفته چیست؟

جراحی دندان عقل نهفته ، کشیدن دندان آسیاب سوم شماست – چهار دندان دائمی بالغ که در پشت دهان، در فک بالا و پایین قرار دارند. دندان های عقل معمولا بین 17 تا 21 سالگی رویش می کنند. اکثر افراد هر چهار دندان عقل خود را دارند. تخمین زده می شود که 5٪ تا 37٪ از مردم فقط برخی از دندان های عقل خود را دارند یا در برخی موارد، اصلاً دندان عقل ندارند.

جراحی دندان عقل نهفته
دندان عقل نهفته

قبل از کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک شما را برای مشاوره به یک جراح دهان و دندان معرفی می کند. در طی این ملاقات، جراح سلامت دندان عقل شما را ارزیابی می کند و برای تعیین محل دقیق آن، از دندان با اشعه ایکس عکس می گیرد. آن‌ها همچنین گزینه های آرام بخشی را با شما در میان خواهند گذاشت.

کشیدن دندان عقل نهفته به طور معمول با بی حسی موضعی، آرام بخش IV یا بیهوشی عمومی، بسته به نیازهای خاص شما انجام می شود. حتماً در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که در حال حاضر مصرف می کنید به جراح خود بگویید.

هنگام جراحی دندان عقل نهفته چه اتفاقی می افتد؟

پس از تجویز داروهای آرام بخش، جراح شما بی حسی موضعی را برای بی حس کردن دندان ها و لثه ها تجویز می کند. دندان‌های عقل نهفته (دندان‌های عقل محبوس در لثه یا استخوان) با برش‌هایی در معرض دید قرار می‌گیرند و به جراح شما دسترسی کافی را می‌دهند. هنگامی که دندان های عقل قابل مشاهده هستند، جراح دهان شما با دقت آنها را شل کرده و از حفره هایشان بلند می کند، نواحی را تمیز می کند و بخیه می زند. در بیشتر موارد، بخیه‌ها طی چند روز خود به خود می‌ریزند.

بعد از کشیدن دندان عقل چه اتفاقی می افتد؟

پس از برداشتن دندان عقل نهفته، می توانید انتظار ناراحتی خفیفی را داشته باشید که با خونریزی و تورم خفیف همراه است. جراح دهان شما دستورالعمل هایی را برای مدیریت دندان عقل برای کاهش این عوارض به شما می دهد. هنگامی که بی حسی شما به اندازه کافی از بین رفت، می‌توانید به خانه بازگردید.

مزایای کشیدن دندان عقل نهفته چیست؟

مهم‌ترین مزیت کشیدن دندان عقل نهفته این است که خطر ابتلا به مشکلات آتی سلامت دهان و دندان مانند بیماری لثه، پوسیدگی دندان، آسیب به دندان های مجاور، تحلیل استخوان و آسیب فک را کاهش می دهد. اگر قبلاً به خاطر دندان عقل خود دچار درد شده اید، کشیدن دندان می تواند ناراحتی را تقریباً بلافاصله کاهش دهد و شما را در مسیر سلامت دهان و دندان بهینه برگرداند.

خطرات یا عوارض جراحی دندان عقل نهفته چیست؟

در اکثر مواقع، کشیدن دندان عقل نهفته یا جراحی دندان عقل روی عصب عوارض طولانی مدتی را به دنبال ندارد. در موارد نادر، افراد ممکن است دچار موارد زیر شوند:

 • عفونت
 • حفره های خشک (از بین رفتن لخته خون که منجر به نمایان شدن استخوان می شود).
 • آسیب به سایر ساختارهای دهان، از جمله استخوان فک، اعصاب، سینوس ها یا دندان های مجاور.
 • اگر برشی ایجاد شده باشد، از بخیه های حل کننده برای مهر و موم کردن لثه استفاده می شود. دندانپزشک به شما می گوید که بخیه ها چقدر طول می کشد تا حل شوند (معمولاً 7 تا 10 روز).
 • دندانپزشک شما ممکن است گازی را روی محل استخراج قرار دهد و از شما بخواهد که با گاز گرفتن فک‌هایتان تا یک ساعت روی آن فشار بیاورید. این برای ایجاد لخته خون در حفره خالی دندان است. لخته های خون بخشی از روند بهبودی هستند، بنابراین سعی کنید آنها را از جای خود خارج نکنید.
 • در برخی موارد، در صورت داشتن عفونت مداوم، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

  جراحی دندان عقل نهفته
  جراحی دندان عقل نهفته

تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان عقل، باید از موارد زیر اجتناب کنید:

 • شستشوی دهان با مایع
 • سیگار کشیدن
 • نوشیدن مایعات داغ مانند چای یا سوپ
 • فعالیت بدنی شدید

جراحی دندان عقل نهفته چقدر طول می‌کشد؟

جراحی دندان عقل نهفته باید حدود 45 دقیقه طول بکشد. با بی حسی، نباید هیچ درد یا ناراحتی احساس کنید. بسته به نوع آرامبخشی که استفاده می شود، ممکن است در طول جراحی خواب یا هوشیار باشید.

مراحل جراحی دندان عقل نهفته

 1. بی‌حسی: جراح با بی‌حس کردن دندان عقل و بافت‌های اطراف آن با بی‌حسی موضعی شروع می‌کند.
 2. برداشتن بافت: جراح هرگونه بافت لثه ای را که ناحیه ای که دندان عقل در آن قرار دارد را می برد تا به دندان دسترسی پیدا کند.
 3. برداشتن استخوان: دندان عقل نهفته می تواند به طور کامل یا جزئی با استخوان پوشانده شود. در این صورت، از یک هندپیس با سرعت بالا برای سوراخ کردن و برداشتن استخوان پوشاننده دندان استفاده می شود.
 4. لق شدن و برش دندان: زمانی که دندان عقل نهفته برای دندانپزشک قابل مشاهده است، از ابزارهای جراحی مختلف برای جدا کردن آرام آنها از هر بافت همبند در حفره دندان استفاده می شود. جراح همچنین ممکن است دندان را به بخش هایی برش دهد تا امکان برداشتن راحت تر را فراهم کند
 5. برداشتن دندان: زمانی که دندان عقل لق شد یا به طور کامل بریده شد، آماده برداشتن است. جراح از ابزارهای جراحی که مخصوصاً برای برداشتن کامل دندان طراحی شده اند استفاده خواهد کرد.
 6. بخیه ها: اکنون که دندان عقل از بین رفته اند، جراح ممکن است برای بستن ناحیه بخیه بزند. گاهی اوقات زمانی که دندان عقل نهفته برداشته می‌شود یا زمانی که پزشک احساس می‌کند که بیمار با بخیه‌ها در جای خود بهتر بهبود می‌یابد، لازم است.

چگونه درد بعد از جراحی دندان عقل را از بین ببریم؟

راه های اصلی برای مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل، کنترل درد و کاهش تورم استفاده از یخ و مصرف داروهای ضد درد است. از دندانپزشک خود بخواهید دستورالعمل هایی در مورد اینکه هر چند وقت یکبار از کیسه یخ روی صورت خود استفاده کنید را ارائه دهد. یخ را مستقیماً روی صورت خود قرار ندهید. همچنین ممکن است پزشک شما داروهایی را برای کنترل درد تجویز کند.

همچنین ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود. این دارو برای جلوگیری از هرگونه عفونت به کار می‌رود. حتما دوره کامل آنتی بیوتیک را طبق دستور دندانپزشک خود مصرف کنید.

درد بعد از جراحی دندان عقل نهفته
درد بعد از جراحی دندان عقل نهفته

غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

هیدراته ماندن و خوب غذا خوردن برای بهبودی مهم است، اگرچه ممکن است بلافاصله بعد از جراحی اشتهای خیلی خوبی نداشته باشید. از پزشک خود بخواهید دستورالعمل های خاصی را در مورد آنچه می توانید در چند روز اول بهبودی بخورید به شما ارائه دهد. به غذایی فکر کنید که خوردن آن بدون جویدن زیاد آسان باشد و غذایی که لخته خون یا بخیه شما را مختل نکند.

ابتدا با غذاهای بسیار نرم شروع کنید، مانند:

 • پنیر
 • پوره سیب
 • پودینگ
 • سوپ
 • پوره سیب زمینی
 • اسموتی ها

از خوردن خوراکی و غذا‌های زیر بپرهیزید:

 • غذای بسیار داغ که می تواند محل جراحی را بسوزاند
 • آجیل یا دانه هایی که ممکن است در سوراخی که دندان عقل شما قبلا وجود داشت گیر کند
 • نوشیدن از نی که می تواند لخته خون شما را از بین ببرد یا بخیه ها را خراب کند.

زمانی که احساس آمادگی کردید به آرامی شروع به خوردن غذاهای دلچسب کنید.

چه زمانی با دندانپزشک خود تماس بگیرید؟

در حین بهبودی مراقب علائم عفونت و سایر عوارض باشید. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، بلافاصله با دندانپزشک یا جراح خود تماس بگیرید:

 • مشکل در تنفس یا بلع
 • خونریزی زیاد یا چرک
 • بدتر شدن تورم
 • تب
 • از دست دادن حس
 • دردی که با دارو بهتر نمی شود
 • خون در بینی

از چه سنی باید دندان عقل خود را بکشم؟

افراد در هر سنی می توانند دندان عقل نهفته فک پایین و فک بالای خود را خارج کنند. با این حال، بسیاری از دندانپزشکان کشیدن آن‌ها را در اواخر نوجوانی یا اوایل 20 سالگی توصیه می کنند. در این مرحله از رشد، دندان عقل شما هنوز در حال شکل گیری است. به همین دلیل، برداشتن آنها با خطر کمتر عوارض آسان تر است.

سخن آخر

جراحی دندان عقل نهفته یک روش بسیار رایج برای رفع یا جلوگیری از مشکلات مربوط به آخرین مجموعه دندان آسیاب شما است. می توانید غذای نرم بخورید و روز بعد از جراحی به فعالیت های منظم و روزانه بازگردید. بهبودی پس از جراحی دندان عقل حدود سه روز طول می کشد، اما ممکن است تا یک هفته یا بیشتر هم طول بکشد. مهم است که دستورالعمل های مراقبت در منزل را که دندانپزشک به شما می دهد برای کمک به بهبودی و جلوگیری از عفونت دنبال کنید.

مرکز تخصصی ایمپلنت تهران در سال ۱۳۹۱ به هدف ارائه درمان‌های کاشت دندان و پیوندهای استخوانی مربوط به آن با کیفیت بالا و با استانداردهای مطرح در دنیا توسط اساتید دانشگاهی و مبتنی بر بروزترین دانش و تجهیزات ایمپلنتولوژی تأسیس گردید. برای انجام ایمپلنت دندان یا هرگونه خدمات دیگر دندانپزشکی با ما در تماس باشید. برای آشنایی بیشتر با مرکز ایمپلنت تهران به صفحه درباره ما مراجعه بفرمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *