ایمپلنت دندان چیست؟ | راه حل لبخند و چهره‌ای زیبا

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که “ایمپلنت دندان چیست؟” برای پاسخ دقیق به این سوال در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

از دست دادن دندان‌ها و جای جای خالی آن‌ها در دهان می‌تواند به طور مستقیم بر سلامتی، زیبایی چهره، زیبایی لبخند و حتی اعتماد به نفس تاثیر زیادی داشته باشد. روش‌های زیادی برای حل این مسئله و پر کردن جای خالی دندان‌ها وجود دارد، مثل استفاده از دندان مصنوعی، بریج، ایمپلنت و … . بهترین و ماندگار ترین روش ایمپلنت دندانی می‌باشد. ایمپلنت دندان مانند یک پیچ در داخل استخوان فک قرار گرفته و با بدن انسان سازگاری کامل دارد. بعد از انجام ایمپلنت دندان با رعایت بهداشت دهان و دندان و نگهداری درست از ایمپلنت می‌توان مانگاری طولانی‌ای را برای ایمپلنت درنظر گرفت.

ایمپلنت دندان چیست
بهترین راه حل برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت دندان می‌باشد.

مزایای ایمپلنت دندان کدامند؟

در ادامه مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که مزایای ایمپلنت دندان چیست؟ و چه برتری‌ای نسبت به روش‌های دیگر کاشت دندان دارد. ایمپلنت دندان یکی از درمان‌های گران دندانپزشکی به حساب می‌آید و به همین دلیل مزیت‌های بسیاری نسبت به سایر روش‌های کاشت دندان دارد. از مهم ترین مزایای ایمپلنت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. احساس راحتی هنگام جویدن
 2. ایجاد زیبایی در لبخند و بهبود گفتار
 3. ثابت نگه داشتن دندان‌های مجاور
 4. کند کردن روند پیری و افتادگی صورت
 5. ماندگاری طولانی تر در صورت رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان
 6. جلو گیری از تحلیل لثه‌ها
 7. و بسیاری از مزایای دیگر …

مزایای ایمپلنت در مقابل دندان مصنوعی کدامند؟

پروتز‌های دندانی یا همان دندان‌های مصنوعی پس از مدتی استفاده شروع به ایجاد نارضایتی و لیز خوردن می‌کنند و ثابت نگه داشتن آن‌ها و جویدن با آن‌ها می‌تواند دشوار باشد و احساس خوشایندی به فرد ندهد. ایپلنت دندان مزایای بسیار زیادی در مقایسه با دندان‌های مصنوعی دارد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. از ایمپلنت مانند یک دندان طبیعی با استفاده از مسواک و نخ دندان می‌توان مراقبت کرد.
 2. ایمپلنت مانند دندان مصنوعی سقف دهان را نمی‌پوشاند و در نتیجه در حس چشایی اختلالی ایجاد نمی‌کند.
 3. پروتز‌های دندانی ممکن است در شرایطی از جای خود بلغزند، اما ایمپلنت مانند یک دندان طبیعی هیچ نا رضایتی‌ای ایجاد نمی‌کند.

سن مناسب برای ایمپلنت چه سنی است؟

سوال بسیاری از افراد این است که سن مناسب برای انجام ایمپلنت دندان چیست؟ به طور کلی زمان مناسب برای انجام ایمپلنت زمانی است که استخوان فک به طور کامل رشد کرده باشد. انجام ایمپلنت قبل از رشد کامل فک می‌تواد مشکلات بسیاری در سلامتی و ظاهر فرد ایجاد کند. پس به طور خلاصه سن مناسب برای این درمان را می‌توان بعد از 18 سالگی درنظر گرفت.

ایمپلنت دندان به چه افرادی پیشنهاد نمی‌شود؟

 • افرادی با استفاده زیاد از دخانیات و سیگار
 • مبتلایان به بیماری‌های خود ایمنی
 • افرادی که از دارو‌های خود ایمنی استفاده می‌کنند.
 • افرادی که مبتلا به دیابت کنترل نشده هستند.
 • افرادی که به هر دلیلی بنا به تشخیص پزشک نباید ایمپلنت دندان را انجام دهند.

مراحل کاشت ایمپلنت کدامند؟

به طور کلی ایمپلنت دندان در دو مرحله “کاشت پایه تیتانیومی” و “کاشت روکش دندان” انجام می‌گیرد. در شرایط خاصی مانند وجود پوکی استخوان در بیمار یا نیاز به درمان‌های تکمیلی مانند پیوند استخوان ممکن است مراحل دیگری نیاز باشد و به دنبال آن مدت زمان درمان بیشتر شود.

حرف پایانی

در این مقاله سعی کردیم پاسخ جامع و مفیدی به سوال “ایمپلنت دندان چیست” بدهیم. به طور کلی بهترین راه حل برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت دندان می‌باشد. دندان‌ها نقش اساسی در زیبایی چهره و لبخند و سلامتی دارند پس بهتر است قبل از نیاز به هر گونه درمانی، با رعایت بهداشت به فکر سلامتی آن‌ها باشیم.

مرکز تخصصی ایمپلنت تهران درسال ۱۳۹۱ به هدف ارائه درمان‌های کاشت دندان و پیوندهای استخوانی مربوط به آن با کیفیت بالا و با استانداردهای مطرح در دنیا توسط اساتید دانشگاهی و مبتنی بر بروزترین دانش و تجهیزات ایمپلنتولوژی تأسیس گردید. برای انجام ایمپلنت دندان یا هرگونه خدمات دیگر دندانپزشکی با ما در تماس باشید.

ایمپلنت دندان چیست
دکتر رضا نوری – متخصص جراحی فک و صورت، استادیار دانشگاه

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *