ایمپلنت ثابت دندان چیست + 10 مزیت مهم آن

با فرض اینکه قبلاً تصمیم گرفته اید که دندان‌های از دست رفته خود را با ایمپلنت جایگزین کنید، تصمیم بعدی انتخاب بین پروتزهای ثابت و متحرک است. برای همین لازم است ابتدا بدانید که ایمپلنت ثابت دندان چیست. تفاوت بین این دو گزینه یعنی ایمپلنت ثابت و متحرک این است که پروتز‌های متحرک را می‌توان هر زمان که نیاز داشته باشید، جدا کنید در حالی که پروتز‌های ثابت دائمی می‌باشند و فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن هستند.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان انواع مختلفی دارد که شما و متخصص دندانپزشک خود می‌توانید انتخاب کنید که ایمپلنت متحرک، ثابت یا ترکیبی از هر دو را استفاده نمایید:

 • ایمپلنت متحرک

این نوع ایمپلنت مشابه پروتز متحرک معمولی است و می‌تواند پروتز جزئی یا کامل باشد. ایمپلنت متحرک شامل دندان‌های سفید مصنوعی می‌باشد که توسط صمغ پلاستیکی صورتی احاطه شده است. روی یک قاب فلزی که به اباتمنت ایمپلنت متصل است نصب و به طور ایمن در جای خود محکم می شود. برای تعمیر یا تمیز کردن روزانه به راحتی می توان آن را جدا کرد.

 • ایمپلنت ثابت

در این نوع ایمپلنت، یک دندان مصنوعی به طور دائم بر روی یک اباتمنت ایمپلنت مشخص ثابت می‌شود. شما اصلا نمی‌توانید دندان را برای تمیز کردن یا هنگام خواب جدا کنید. بیشتر اوقات، هر تاج به ایمپلنت دندانی خود متصل می‌شود. با این حال، از آنجایی که ایمپلنت‌ها بسیار محکم هستند، اگر چندین دندان از دست رفته دارید که کنار هم قرار دارند، می‌توان آنها را با یک ایمپلنت جایگزین کرد.

ایمپلنت ثابت دندان
در ایمپلنت ثابت دندان، یک دندان مصنوعی به طور دائم بر روی یک اباتمنت ایمپلنت مشخص ثابت می‌شود.

ایمپلنت ثابت یا متحرک؛ کدام بهتر است؟

هر بیمار اهداف درمانی و نیاز‌های دندانپزشکی خود را دارد، بنابراین ممکن است هر فرد با روش خاصی درمان شود. بهترین راه برای تعیین این که کدام انتخاب برای شما مناسب است، مراجعه به دندانپزشک می‌باشد. دندانپزشک پس از معاینه، بررسی تاریخچه دندانپزشکی و پزشکی شما یک روش و برنامه درمانی مناسب ارائه می دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود” را نیز مطالعه کنید.

ایمپلنت بهتر است یا بریج

هنگام تصمیم گیری بین ایمپلنت ثابت دندان و بریج ثابت باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نحوه قرار گرفتن

هر دو ایمپلنت دندان و بریج ثابت به جایگزینی دندان‌های از دست رفته کمک می‌کنند که خبر خوبی برای عملکرد دهان شماست. بریج یک دندان مصنوعی است که به کمک دو تاج دندانی نیاز دارد. در برریج دندان‌های مجاور کمی ساییده می‌شوند (ظاهر فیزیکی دندان فرد باید تغییر یابد) تا روکش بتواند روی آن‌ها ثابت شود و دندان وسط از دست رفته را به طور محکم در جای خود نگه دارد. به همین دلیل است که دندانپزشکی مدرن، بریج های دندانی ایمپلنت را به عنوان جایگزینی برای کاندیدهای مناسب توصیه می کند.

ایمپلنت های دندانی پیچ‌های تیتانیومی هستند که با جراحی در فک قرار می‌گیرند و در آنجا با استخوان ترکیب می‌شوند و به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل می‌کنند. از آنجایی که بدن انسان تیتانیوم را به عنوان یک ماده خارجی تشخیص نمی‌دهد، ایمپلنت های دندانی اساساً بخشی از آناتومی طبیعی بیمار می‌شوند و پشتیبانی بی‌نظیری را برای بریج دندان فراهم می‌کنند. بریج ایمپلنت روکش‌هایی هستند که روی خود پیچ ​​تیتانیوم قرار می‌گیرند. بنابراین دندان‌های مجاور نیازی به تغییر و یا ساییده شدن توسط دندانپزشک ندارند.

 • انعطاف پذیری

در مورد بریج، دندانپزشک برای حمایت به دندان‌های مجاور سالم نیاز دارد. بنابراین بریج‌های ثابت نیاز دارند که حداقل یک دندان سالم در اطراف محل دندان از دست رفته وجود داشته باشد. مزیت ایمپلنت ثابت این است که می‌توان از آنها برای جایگزینی بیش از یک دندان طبیعی از دست رفته استفاده کرد.

 • طول عمر

طول عمر بریج دندان کمتر از ایمپلنت ثابت است. احتمال وجود خطا و مشکل در بریج بیشتر است، زیرا ممکن است به خوبی در جای خود ثابت نشده باشد. به عنوان مثال، پوسیدگی دندان می‌تواند دندانی را که بریج را نگه می‌دارد از بین ببرد، در حالی که ایمپلنت در برابر پوسیدگی مصون است. با این حال هر دو می‌توانند توسط بیماری لثه آسیب ببینند، بنابراین باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

 • مقرون به صرفه بودن

هزینه درمان اولیه ایمپلنت دندان معمولاً بیشتر از یک بریج دندان است. با این حال ایمپلنت‌های دندانی بیشتر از بریج‌های ثابت دوام می‌آورند و می‌توان آن را سرمایه‌گذاری عاقلانه‌ای برای سلامت دهان و دندان درازمدت در نظر گرفت.

 • نگهداری و تمیز کردن آسان

اگر به ایمپلنت ثابت دندان فکر می کنید، باید یک مزیت مهم دیگر را در نظر بگیرید – نگهداری از ایمپلنت آسان تر است. فرآیند تمیز کردن بسیار ساده است و استفاده از نخ دندان بین ایمپلنت ها امکان پذیر است. اما نگهداری از بریج ممکن است کمی دشوارتر باشد.

 • روش های درمانی

برای بریج دندان، شما به روش جراحی نیازی ندارید، در حالی که ایمپلنت‌های دندانی نیاز به جراحی دارند. در صورت از دست دادن استخوان فک یا برخی آسیب‌ها، بریج دندان توصیه می شود. این فرآیند در چنین مواردی ساده تر با درد کمتر و کم هزینه تر خواهد بود. دانستن این نکته مهم است که قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی نیازمند استخوان سالم یا روش پیوند استخوان در جایی که استخوان کافی وجود ندارد، دارد.

 • حفظ ساختار استخوان فک

هنگامی که دندان کشیده یا خراب می‌شود، استخوانی که آن را در جای خود نگه می داشت، حتی پس از قرار دادن بریج نیز جمع می‌شود. اگر چندین دندان از دست رفته وجود داشته باشد، ممکن است باعث تغییر قابل توجهی در شکل صورت شود. این می‌تواند یک فرد را پیر به نظر برساند. یک مزیت بزرگ ایمپلنت این است که می‌تواند به حفظ ساختار استخوان کمک کند. ممکن است ابتدا پیوند استخوان مورد نیاز باشد، اما هنگامی که فلز ثابت شد، استخوان حفظ خواهد شد. بنابراین شکل فک پرتر و طبیعی تر خواهد ماند. بریج دندان از نظر حفظ استخوان چنین مزایایی ندارد.

تفاوت ایمپلنت ثابت دندان و بریج
تفاوت ایمپلنت با بریج

10 مزیت برتر ایمپلنت ثابت دندان

احتمالا تا به حال متوجه شده‌اید که ایمپلنت ثابت دندان چیست؛ اکنون باید مزایای آن را بررسی کنیم. ایمپلنت‌های ثابت دندانی مزایایی را ارائه می‌دهند که روش‌های درمانی دیگر دندان، مانند پروتز یا بریج، نمی‌توانند ارائه دهند. در اینجا مهمترین مزایای این روش نوآورانه آورده شده است:

پیشنهاد می‌کنیم مقاله “کاشت دندان طبیعی با ایمپلنت” را نیز مطالعه کنید.

 1. جلوگیری از از دست دادن استخوان

زمانی که دندانی را از دست می دهید، به مرور زمان استخوان فک تغییر خواهد کرد. استخوان فک شما برای حفظ ظاهر خود به یک محرک نیاز دارد که مثل قبل به نظر برسد. ایمپلنت دندان تنها گزینه جایگزینی دندان است که استخوان فک را حفظ و به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک می‌کند.

 1. ظاهری مشابه دندان طبیعی

ایمپلنت‌های دندانی در اشکال و اندازه‌های بسیار متنوعی وجود دارند. دندانپزشک شما با شما همکاری می‌کند تا ایمپلنت‌هایی طراحی کند که با رنگ دندان‌های اطراف شما مطابقت داشته باشد و کاملاً در شکاف قرار گیرد. هیچ کس جز شما و دندانپزشکتان نمی داند که کدام دندان، ایمپلنت است.

 1. گاز زدن طبیعی غذا

از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی با یک پایه تیتانیومی که جایگزین ریشه دندان می‌شود، به فک شما متصل می‌شوند، به شما این امکان را می‌دهند که با همان نیرویی که می‌توانید با دندان‌های طبیعی خود استفاده کنید، گاز بگیرید. سایر روش‌های درمانی دندان روی لثه قرار می‌گیرند و در جای خود ثابت نیستند برای همین نمی‌توانید مثل حالت طبیعی گاز بزنید.

 1. جلوگیری از تغییر شکل صورت

دندان‌های شما ساختار و ظاهر فیزیکی صورت شما را حفظ می‌کند. وقتی دندان‌هایتان را از دست می‌روند، آن تکیه‌گاه را از دست می‌دهید، که در نهایت باعث می‌شود صورتتان تغییر شکل داده و شما را مسن‌تر نشان دهد. ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی هستند و از تغییر شکل آن جلوگیری می‌کنند.

 1. حفظ گفتار طبیعی

یکی از مهم ترین مزایای ایمپلنت ثابت دندان حفظ گفتار طبیعی می‌باشد. برخی از روش‌های جایگزین کردن دندان، مانند دندان مصنوعی، می‌توانند بر توانایی شما در تلفظ صحیح کلمات تأثیر بگذارند. از دست دادن دندان‌ها نیز می‌تواند گفتار شما را تغییر دهد. از آنجایی که ایمپلنت‌های ثابت دندانی مانند دندان‌های طبیعی هستند، شما را قادر می‌سازند به راحتی و به طور طبیعی صحبت کنید.

 1. عدم پوسیدگی دندان ایمپلنت

دندان‌های مصنوعی نیز نیاز به مراقبت دارند تا از تجمع باکتری در دهان و ایجاد عفونت جلوگیری شود، اما موادی که ایمپلنت‌های دندانی از آن ساخته شده‌اند، نمی‌توانند پوسیدگی داشته باشند. شما هرگز نگران ایجاد پوسیدگی در ایمپلنت های دندانی خود نخواهید بود!

 1. مراقبت و نگهداری آسان

ایمپلنت‌های دندانی نیازی به خرید محصولات خاصی برای تمیز کردن یا مراقبت از آن‌ها ندارند. نیازی به قرص پاک کننده، چسب یا نخ دندان مخصوص نیست. شما فقط مثل دندان های طبیعی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

 1. داشتن حس خوب با ایمپلنت ثابت

بیمارانی که دارای پروتز دندان مصنوعی هستند، گاهی اوقات نسبت به صحبت کردن، خندیدن یا غذا خوردن در جمع احساس بدی دارند، زیرا دندان مصنوعی می‌تواند به وضوح در داخل دهان شما جابجا شود یا بلغزد. ایمپلنت‌های دندانی در جای خود محکم می شوند و هرگز شما را شرمنده نمی‌کنند.

 1. حفظ و نگهداری از دندان های مجاور

شکافی در دهان که به دلیل از دست دادن دندان ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث شود که دندان‌های دو طرف شکاف موقعیت خود را تغییر دهند و منجر به ناهماهنگی شوند. ایمپلنت‌های دندانی این شکاف را پر می کنند و به شما این امکان را می دهند که لبخندی صاف و یکنواخت داشته باشید.

 1. راه حلی دائمی برای از دست دادن دندان

سایر گزینه‌های جایگزینی دندان نیاز به تعمیر یا تعویض دوره‌ای دارند، اما ایمپلنت‌های دندانی طوری طراحی شده اند که تا آخر عمر شما دوام بیاورند.

سخن آخر

اکنون که میدانید ایمپلنت ثابت دندان چیست، شاید بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که چگونه دندان های از دست رفته خودتان را جایگزین کنید.

مرکز ایمپلنت تهران
مرکز تخصصی ایمپلنت تهران

مرکز تخصصی ایمپلنت تهران در سال ۱۳۹۱ به هدف ارائه درمان‌های کاشت دندان و پیوندهای استخوانی مربوط به آن با کیفیت بالا و با استانداردهای مطرح در دنیا توسط اساتید دانشگاهی و مبتنی بر بروزترین دانش و تجهیزات ایمپلنتولوژی تأسیس گردید. برای انجام ایمپلنت دندان یا هرگونه خدمات دیگر دندانپزشکی با ما در تماس باشید. برای آشنایی بیشتر با مرکز ایمپلنت تهران به صفحه درباره ما مراجعه بفرمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *