ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می‌شود؟

در این مقاله به طور تخصصی نکات مهمی را درباره ایمپلنت دندان جلو بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان عبارت است از کاشت دندان مصنوعی که شامل یک پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم و یا زیرکونیا می باشد که با جراحی در فک قرار می‌گیرد. ایمپلنت در طول پیوند استخوان با فک ادغام می شود، که حدود سه ماه طول می کشد. ایمپلنت دندان‌های جلویی باعث محافظت از فک می شود. با کاشت ایمپلنت دندان احساس می‌کنید که دندان متعلق به خود شما بوده است و ازلحاظ ظاهری نیز دقیقا شبیه به دندان های قبلی فرد می باشد.

کاشت دندان طبیعی با ایمپلنت باعث از بین رفتن استخوان نمی‌شود و تنها در حفره‌ای که درون استخوان ایجاد شده است ایمپلنت نصب می‌شود و فک سالم و قوی می ماند. انجام ایمپلنت دندان‌های جلویی به قدری سریع انجام می‌شود که با یک بی حسی موضعی کار به پایان می رسد و همان روز یک دندان موقتی نصب شده و پس از مدتی دندان جلویی دائمی جایگزین دندان قبلی خواهد شد.
دندان‌های جلویی در جراحی‌های دندانپزشکی آسیب پذیر هستند و ممکن در فعالیت ورزشی یا در اثر خرابی، آسیب دیدگی و پوسیدگی از دست بروند. از طرفی از دست دادن دندان جلو برای بیمار بسیار ناراحت کننده است و باعث تخریب عزت نفس و عدم اعتماد به نفس می شود.

ایمپلنت دندان جلو
ایمپلنت دندان‌های جلویی مانند دندان‌های طبیعی باعث سلامت و زیبایی می‌شوند.

روشهای جایگزین ایمپلنت

از جمله روشهای انتخابی دیگر برای جایگزینی دندان جلویی پروتز دندانی می باشد که این روش یک راه حل موقتی است. روش دیگر انتخاب بریج دندانی است که روی دندان‌های مجاور نصب می شود. اگر دندان‌های جلویی قوی و سالم هستند، بریج دندان ایده آل نیست، زیرا دندان‌های مجاور به طور قابل توجهی به پایین کشیده می‌شوند و همیشه باید با روکش های دندانی محافظت شوند. برداشتن مینای دندان نیز احتمال عفونت و پوسیدگی دندان ها را در آینده افزایش می دهد.
بریج دندان روی لثه ها قرار می گیرد، و با گذشت زمان، بافت لثه و استخوان زیر آن جذب می شوند.
بر خلاف بریج دندان که فقط روی لثه ها قرار می گیرد، ایمپلنت دندان جلویی به شکلی انجام می‌شود که ظاهر و احساسی شبیه به دندان واقعی برای بیمار به وجود می آورد. ایمپلنت دندان جلویی درست مانند دندان طبیعی از لثه بیرون می آید. حتی لثه اطراف دندان نیز به دقت شکل می‌گیرد تا نتیجه درمانی مطلوبی به بار بیاورد.

روش جایگزین ایمپلنت دندان جلو
بریج دندان روی لثه ها قرار می گیرد، و با گذشت زمان، بافت لثه و استخوان زیر آن جذب می شوند.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان باعث سلامت محافظت از دندان می‌شود. وقتی دندانی را از دست می‌دهید، دندان‌های طبیعی باقی‌مانده به سمت آن شکاف ( یعنی جایی خالی دندان کشیده شده ) حرکت می‌کنند. علاوه بر این، از دست دادن دندان باعث افزایش فشار روی دندان‌های باقی مانده در هنگام خوردن غذا می‌شود. ایمپلنت دندان به پخش یکنواخت این فشار کمک می کند. بنابراین دندان‌های طبیعی به دلیل نیروهای اضافی کمتر احتمال سایش و آسیب کمتری دارند. همچنین استخوان اطراف دندان، که استخوان آلوئولار نامیده می شود، می‌تواند به دنبال از دست رفتن دندان، آسیب جدی ببیند.

فرآیند درمان ایمپلنت دندان جلویی

  • ارزیابی اولیه

در ابتدا، با دکتر دندانپزشک مشاوره انجام می‌گیرد تا پزشک بتواند سلامت دندان شما را ارزیابی کند. اگر دندان جلویی هنوز در دهان باشد، متخصص آن را به دقت ارزیابی می کند تا مطمئن شود که راهی به جز برداشتن آن وجود ندارد. مرحله بعدی ایمپلنت است می تواند با جدیدترین روش‌های جراحی انجام شود. برای انجام این درمان به سی تی اسکن نیاز است. ارائه تصاویر سه بعدی دقیق از دندان جلویی و فک باعث سهولت در روند کار می شود. پزشک برای جراحی ایمپلنت از قبل برنامه ریزی کرده و طرح درمان را ارائه می دهد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراحل ایمپلنت دندان را نیز مطالعه کنید.

  • برنامه ریزی برای جراحی

طرح درمان به تکنسین جراحی منتقل می شود، و روشی تخصصی در طول جراحی استفاده می شود. این کار تضمین می کند که ایمپلنت دقیقاً در موقعیت، عمق و زاویه دقیق تعیین شده قرار بگیرد. برنامه ریزی در جراحی به حذف خطاها کمک می کند و در عین حال اطمینان حاصل می شود که ایمپلنت دندان جلویی باعث ایجاد ظاهر مناسب تر و احساس رضایت بیشتر و کاربرد بهتر شده است.

اگر دندان به کشیدن نیاز داشته باشد، پزشک به طور هم‌زمان می تواند این کار را با کاشت ایمپلنت دندان انجام دهد. در این مرحله از روشی به نام کشیدن دندان آتروماتیک استفاده می شود که آسیب به استخوان آلوئول را به حداقل می رساند. همچنین می‌توان مقدار کمی از مواد پیوند استخوان را هم‌زمان به عنوان ایمپلنت دندانی قرار داد.

  • جراحی ایمپلنت دندان جلو

از آنجا که درمان از قبل برنامه ریزی شده است، عمل جراحی اصلی برای قرار دادن ایمپلنت دندان جلو سریع انجام می‌شود. ممکن است فقط به بی حسی موضعی نیاز باشد. از آنجایی که تمام مراحل آماده سازی و برنامه ریزی از قبل تکمیل شده است، کاشت یک ایمپلنت دندان حدود یک ساعت طول می کشد. پس از آن، دستورالعمل‌های کاملی در مورد مراقبت از محل ایمپلنت در حین بهبودی به بیمار داده خواهد شد.

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

زمانی که اثر داروی بیهوشی از بین می رود، ممکن است یک درد مختصری داشته باشید که این درد نیز با تجویز یک مسکن قابل رفع می باشد. با این حال، احساس درد یا ناراحتی غیرقابل تحملی وجود نخواهد داشت. اگر پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است بایستی دارو کامل مصرف و دستورالعملهای مراقبت از محل جراحی نیز به خوبی انجام شود.
نکته دیگر این است که پس از این که دندان کشیده شد، دندان موقتی برای ایجاد زیبایی در ظاهر جایگزین دندان کشیده شده خواهد شد. ولی با توجه به آنچه گفته شد از گازگرفتن و جویدن غذا با این دندان موقت باید خودداری کرد. زمانی که دندان ایمپلنت دائمی ساخته و نصب می شود درمان کامل شده است و می توان از سلامت، زیبایی و لبخند زیبا لذت برد.

مراقبت از ایمپلنت دندان جلویی

مراقبت از ایمپلنت‌های تک دندانی بسیار آسان است و می توان آنها را مانند دندان‌های طبیعی مسواک زد و نخ دندان کشید. حداقل دو بار در روز باید دندان را مسواک زد. و یک بار در روز نخ دندان کشید. معاینه و تمیز کردن منظم دندان‌ها بسیار مهم است. ایمپلنت دندان جلو مصنوعی است ولی بافت اطراف آن اینطور نیست. پس بدون مراقبت مناسب، این بافت ها می‌توانند عفونی شوند و در نهایت منجر به شکست ایمپلنت شوند. با مراقبت مناسب، ایمپلنت دندان جلو می‌تواند سال ها یا حتی مادام العمر دوام داشته باشد.

مراقبت از ایمپلنت دندان جلو
از ایمپلنت دندان می‌توان مانند یک دندان طبیعی مراقبت کرد.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایمپلنت دندان از آنجا که در زمان کمی انجام می‌شود اصلا ترسناک نیست. بسیاری از متخصصان ایمپلنت دندان برای بیماران مضطرب یا افرادی که نیاز به چندین ایمپلنت دندان دارند، آرامبخش تجویز می‌کنند. به بیمار این اطمینان داده می‌شود که در طول درمان ایمپلنت دندان جلویی دردی را احساس نخواهد کرد.

ایمپلنت دندان جلویی به قدری راحت و آسان است که به عنوان دندانپزشکی خواب شناخته می‌شود! زیرا می توان در طول درمان خوابید. با آرام‌بخش IV، آنقدر بیمار احساس آرامش می‌کند که احتمالاً یک تصویر کوچک و جزئی از این عمل به خاطر خواهد آورد. پس از بهبودی، دو یا سه ماه بعد، دندان های دائمی ساخته و نصب می شوند. تنها کاری که نیاز است لذت بردن از زندگی بدون دندان مصنوعی نامناسب است.

مزایای استفاده از ایمپلنت های دندانی برای دندان جلویی

  • ظاهر طبیعی
  • بازیابی عملکرد دندان، همانند دندان های طبیعی
  • درصد موفقیت بالا و خطر کم
  • راحت تر از پروتز پارسیل
  • بر خلاف بریج و پروتز، با از دست دادن استخوان مقابله کرده و سلامت استخوان فک را بهبود می بخشد
  • ترمیم و نگهداری آسان

حرف آخر

انجام بعضی از ایمپلنت‌های دندانی ممکن است بسیار ساده باشد، ولی برخی دیگر مانند ایمپلنت‌های مینی دندان برای دندان جلویی ممکن است نیاز به برنامه‌ریزی و تجربه گسترده‌تری داشته باشند. بعید است دندانپزشکان عمومی به اندازه پریودنتیست و متخصص ایمپلنت دندان بتوانند ایمپلنت بگذارند. اگر به روش های بهتری مانند پیوند استخوان نیاز باشد، دندانپزشک عمومی بیمار را به یک متخصص ارجاع می دهد.

ایمپلنت دندان جلو در مرکز ایمپلنت تهران
انجام تخصصی ایمپلنت دندان در مرکز ایمپلنت تهران

مرکز تخصصی ایمپلنت تهران در سال ۱۳۹۱ به هدف ارائه درمان‌های کاشت دندان و پیوندهای استخوانی مربوط به آن با کیفیت بالا و با استانداردهای مطرح در دنیا توسط اساتید دانشگاهی و مبتنی بر بروزترین دانش و تجهیزات ایمپلنتولوژی تأسیس گردید. برای انجام ایمپلنت دندان یا هرگونه خدمات دیگر دندانپزشکی زیر نظر بهترین متخصصان با ما در تماس باشید.

منابع انگلیسی برای مطالعه بیشتر:

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *