ایمپلنت دیجیتال چیست؟ | روش درمانی محبوب!

یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی برای کاشت دندان، ایمپلنت دیجیتالی است. اما بیایید بررسی کنیم که ایمپلنت دیجیتال چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت معمولی دارد.

امروزه اکثر دندانپزشکان ایمپلنت دندان را به عنوان بخشی از خدمات یا درمان خود ارائه می دهند. ایمپلنت‌های دندانی به دلیل مزایای طولانی مدت آن به عنوان یکی از بهترین روش‌های درمانی در نظر گرفته می‌شوند. هنگامی که بیشتر بیماران می‌خواهند دندان‌های از دست رفته خود را با ایمپلنت دندان پر کنند، فکر هزینه ایمپلنت دندان آن‌ها را متوقف می کند. اما اگر مزایای آن را بدانید شاید نظرتان تغییر کند.

کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک راه حل دائمی برای بیمارانی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند. ایمپلنت‌ها مانند ریشه دندان مصنوعی عمل می‌کنند و در استخوان فک قرار می‌گیرند. استخوان فک در اطراف ایمپلنت بهبود می‌یابد و یک پایه قوی ایجاد می‌کند.

ایمپلنت‌‌ها از تیتانیوم ساخته شده‌اند، برای همین بادوام و ماندگار هستند و آن‌ها را به انتخابی محبوب برای بسیاری از بیماران تبدیل می‌کند. هنگامی که ایمپلنت بهبود یافت، از یک اباتمنت یا قطعه اتصال استفاده و یک دندان روی آن نصب می‌شود.

روکش‌ها به صورت سفارشی ساخته می شوند تا با شکل، اندازه و رنگ دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته باشند. ایمپلنت‌ها عملکرد دهان و فک شما را بازیابی می کنند و بیماران می‌توانند به طور طبیعی بجوند و صحبت کنند. اگر به دنبال لبخند زیبایی هستید، ایمپلنت دندان ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کاشت فوری دندان را نیر مطالعه کنید.

ایمپلنت دیجیتال دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی توسط دندانپزشکان بسیار ماهر و با تجربه انجام می‌شوند و معمولا باید بسیار دقیق باشند. با وجود این که ایمپلنت‌‌های دندانی 98 درصد مواقع نتیجه خوبی دارند، اما این احتمال نیز وجود دارد که این ایمپلنت‌ها به اشتباه قرار بگیرند. در نهایت این می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلاتی شود که نباید رخ دهد.

با این حال، با ایمپلنت های دندانی دیجیتال، فناوری دیجیتال نقش تعیین کننده ای دارد. با استفاده از فناوری ایمپلنت به کمک کامپیوتر، بسیاری از عوامل خطرناک که در کاشت ایمپلنت‌های دندانی نقش دارند، از بین می روند. همانطور که می‌توانید تصور کنید، فناوری به کار رفته در ایمپلنت‌های دیجیتال امکان قرار دادن دقیق پروتزهای دندانی واقعی را فراهم می کند. بنابراین یک گزینه عاقلانه برای ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت دیجیتال
انجام ایمپلنت دیجیتال به کمک کامپیوتر

متداول ترین فناوری های ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال یک روش نوآورانه و متناسب با تکنولوژی‌های روز است و در آن از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌شود که به چند مورد از آن‌ها در زیر اشاره شده است:

  1. اسکن دیجیتالی دهان به جای قالب گیری با خمیر در روش‌های دیگر
  2. عکس برداری دیجیتالی
  3. دوربین داخل دهان
  4. مدل سازی سه بعدی کامپیوتری
  5. تکنولوژی کد / کم (CAD/CAM)
دستگاه کد کم
استفاده از تکنولوژی CAD\CAM در ایمپلنت دیجیتال

5 مزیت استفاده از ایمپلنت دیجیتال

  • بالا بودن دقت

هنگام قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی، دقت یک عنصر مهم است. نرم افزار کامپیوتری مورد استفاده به دندانپزشک اجازه می دهد تا ایمپلنت‌های شما را به صورت دیجیتالی قرار دهد و سپس به طور کامل نحوه تاثیر آناتومی اطراف را تجسم کند. سپس به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تنظیمات لازم را انجام دهند تا ایمپلنت در موقعیت ایده آل برای آناتومی خاص شما قرار گیرد. نه تنها این، بلکه جراحی ایمپلنت با هدایت کامپیوتری در مقایسه با ایمپلنت‌هایی که با روش دستی گذاشته می‌شوند، باعث کاشت ایمپلنت‌های دندانی دقیق‌ تر می‌شود.

  • به شما امکان پیش نمایش نتایج را می‌دهد

این نرم افزار کامپیوتری علاوه بر این که به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا به طور کامل روش ایمپلنت شما را برنامه ریزی کند، به شما امکان پیش نمایش نتایج پیش بینی شده را نیز می‌دهد. همچنین به دندانپزشک شما این امکان را می‌دهد که گزینه‌های درمانی مختلف با نتایج پیش بینی شده متفاوت را به شما نشان دهد تا در توسعه برنامه درمانی خود مشارکت داشته باشید و بتوانید تصمیمات آگاهانه بگیرید.

  • عوارض کمتر

اگرچه جراحی ایمپلنت دیجیتال هنوز یک روش جراحی در نظر گرفته می‌شود، اما نسبت به روش سنتی جراحی ایمپلنت دندان عوارض کمتری دارد. این به این دلیل است که جراحی هدایت شده با ایمپلنت دقیق‌تر است، که منجر به یک منطقه درمانی دقیق، بیهوشی کمتر و کاهش نیاز به پیوند استخوان گسترده می شود. علاوه بر این، از آنجایی که از روش جراحی بدون فلپ استفاده می شود، نیاز به بخیه های لثه برطرف می‌گردد.

  • امکان نصب سریعتر ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد که دندان‌های مصنوعی خود را همزمان با ایمپلنت‌های دندانی خود قرار دهید، به این معنی که می‌توانید خیلی زودتر از روش‌های دیگر به دندان‌های جدید خود دست یابید. این کار امکان پذیر است، زیرا نرم افزار کامپیوتری مورد استفاده برای برنامه ریزی درمان شما می‌تواند برای پیش بینی موقعیت نهایی ایمپلنت‌ها و همچنین مشخصات مورد نیاز برای ساخت پروتز دندان مورد استفاده قرار گیرد.

  • بهبودی سریعتر

یکی دیگر از مزایای جراحی ایمپلنت دیجیتال این است که دقت جراحی منجر به بهبودی سریعتر و درد کم‌تر می شود. برای شروع، این به این دلیل است که میزان آسیب وارد شده به سازه های اطراف با استفاده از یک تکنیک بدون فلپ با حداقل عوارض به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. علاوه بر این، برنامه ریزی دقیق درمان عوارض و مشکلات در طول جراحی را کاهش می‌دهد. در نهایت، روش بدون فلپ برای ایمپلنت‌های دندانی نیازی به بخیه ندارد که می‌تواند میزان پروستاگلاندین و هیستامین تولید شده توسط بدن را به حداقل برساند. هر دوی این مواد با تورم و درد بعد از جراحی مرتبط هستند، بنابراین کاهش تولید آن‌ها به کاهش درد نیز کمک می‌کند.

پروسه جراحی Digital Implant چگونه است؟

در طول پروسه ایمپلنت شما از راهنما استفاده می‌کنیم که دقیقاً روی دندان شما نصب می‌شود تا از استخوان و اعصاب اطراف محافظت کند. سپس پزشکان ما می‌توانند برش‌های کوچکی را تنها در جایی که برای قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی شما لازم است ایجاد کنند. این باعث کاهش درد و زمان بهبودی می شود و نیازی به بخیه نیست.

از دیگر مزایای آن می‌توان به حداقل خون ریزی و تورم بعد از عمل اشاره کرد. در جراحی ایمپلنت دندان به روش سنتی تمام طول لثه برش داده می‌شود ولی جراحی ایمپلنت دیجیتال نیازی به برش های بزرگ ندارد.

میزان دوام ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال دندان یک انتخاب محبوب برای کسانی است که به دنبال جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته هستند. آن‌ها از مواد با کیفیت ساخته شده‌اند که برای سال‌های طولانی دوام می‌آورند و برای سلامت دهان و دندان شما عالی هستند. ایمپلنت‌های دیجیتال دندانی را می‌توان در استخوان فک قرار داد. این ایمپلنت‌ها نه تنها به بهبود سلامت کلی دهان شما کمک می‌کنند ، بلکه جویدن و صحبت کردن صحیح را نیز آسان‌تر می‌کنند. ایمپلنت‌‌های دیجیتال دندان راهی عالی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند. آن ها قوی و بادوام هستند و می‌توانند زیبایی لبخندتان را به شما برگردانند.

آیا ایمپلنت دیجیتال دردناک تر از ایمپلنت سنتی است؟

تصویربرداری CT سه بعدی مورد استفاده در جراحی دیجیتال اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت استخوان و موقعیت عصب ارائه می دهد. با استفاده از جراحی کاشت دندان سنتی، دندانپزشک باید یک برش بزرگ در امتداد خط لثه شما تا استخوان ایجاد کند.

با استفاده از فناوری ایمپلنت دیجیتالی با هدایت کامپیوتری، ایمپلنت بدون بالا بردن فلپ لثه قرار می‌گیرد، بنابراین آسیب کمتری به محل وارد می‌شود و نیازی به بخیه ندارد و باعث کاهش خونریزی، تورم و زمان بهبودی می‌شود. از آنجایی که فناوری ایمپلنت دیجیتال منجر به خونریزی و تورم کم تر پس از جراحی دندان می شود، بیماران مبتلا به مشکلاتی مانند فشار خون بالا و دیابت ممکن است کاندیدای مناسبی برای این روش درمان باشند.

سخن آخر

ما در این مقاله به طور مختصر توضیح دادیم که ایمپلنت دیجیتال چیست. اگر به دنبال یک روش ایده آل، سریعتر با عوارض کمتر برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته خود هستید ، ایمپلنت دیجیتال روش خوب و سالمی خواهد بود.

مرکز ایمپلنت فوری
دکتر رضا نوری – متخصص جراحی فک و صورت، استادیار دانشگاه

مرکز تخصصی ایمپلنت تهران در سال ۱۳۹۱ به هدف ارائه درمان‌های کاشت دندان و پیوندهای استخوانی مربوط به آن با کیفیت بالا و با استانداردهای مطرح در دنیا توسط اساتید دانشگاهی و مبتنی بر بروزترین دانش و تجهیزات ایمپلنتولوژی تأسیس گردید. برای انجام ایمپلنت دندان یا هرگونه خدمات دیگر دندانپزشکی با ما در تماس باشید. برای آشنایی بیشتر با مرکز ایمپلنت تهران به صفحه درباره ما مراجعه بفرمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *