انواع کاشت دندان ثابت + نکاتی که باید بدانید!

یکی از مواردی که روحیه همه افراد را در زندگی تحت تاثیر قرار می‌دهد، از دست دادن دندان های طبیعی می‌باشد. بسیاری از خانم ها و آقایان بعد از اینکه دندان های طبیعی خود را از دست می‌دهند، در میهمانی ها و دورهمی ها کم تر حاضر شده و یا در صورت حضور کم تر به صحبت کردن می‌پردازند. اما دیگر نیاز نیست از این موضوع را تحمل کنید و با انواع کاشت دندان ثابت می‌توانید از این گونه مشکلات رهایی یابید. با پیشرفت تکنولوژی در علم دندانپزشکی، ‌می‌توانید بهترین گزینه های درمانی را برای جایگزینی دندان های طبیعی برگزینید و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.

کاشت دندان ثابت چیست؟

کاشت دندان ثابت درواقع به روش هایی گفته می‌شود که از یک پیچ به عنوان ریشه مصنوعی استفاده می‌کنند و دندان را به طور ثابت در دهان قرار می‌دهند. پیچ های نگهدارنده دندان معمولا در استخوان فک قرار می‌گیرند و روکش و یا پروتز ها نقش تاج دندان را خواهند داشت.

اهمیت کاشت دندان ثابت

معمولا همه افراد از دندان های خود تا حد ممکن مراقبت می‌کنند اما گاهی برخی حوادث و اتفاقات نظیر تصادف و یا ضربه سبب می‌شود که شخص دندان خود را از دست دهد. اولین و مهم ترین دلیل برای اینکه اشخاص کاشت دندان ثابت را انتخاب می‌کنند، زیبایی و بازگردادن اعتماد به نفسشان است. با کاشت دندان ثابت، نتیجه ای طبیعی برای افراد رقم می‌خورد و به همین دلیل در دسته تکنیک های اصلاح طرح لبخند قرار گرفته اند.

به هم ریختن نظم دندان ها به مرور زمان بر نظم تمامی دندان ها تاثیر می‌گذارد زیرا در جای خود حرکت می‌کنند. در صورتی که ترتیب دندان ها به هم بخورد، فرد ناچار به انجام ارتودنسی دندان می‌باشد که هزینه های مخصوص به خود را دارد.

انواع روش های کاشت دندان ثابت

کاشت دندان ثابت دارای روش های متفاوتی است که پرطرفدارترین آن ها ایمپلنت دندان محسوب می‌شود. اما این تکنیک دارای مزایا و معایبی می‌باشد که بهتر است مقاله مرتبط را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید. در ادامه به تمامی انواع روش کاشت دندان ثابت اشاره خواهیم داشت:

• ایمپلنت دندان
• پروتز دندان
• بریج دندان
• دندان مصنوعی ثابت

کاشت دندان ثابت به روش ایمپلنت

این تکنیک جایگزین روش قرار دادن دندان مصنوعی در دهان منصوب شده است که درمان استاندارد برای جایگزینی دندان های از دست رفته بشمار می‌رود. اما باید بدانید که هر واحد دندان دارای هزینه های متفاوتی می‌باشد. طی تکنیک ایمپلنت ثابت دندان، پیچی در استخوان فک جای گذاری می‌شود و تاج دندان با استفاده از مواد پروتزی دندان ساخته شده و بر روی پایه تیتانیومی قرار می‌گیرد.

پایه های ایمپلنت، استحکام بسیار خوبی داشته و به همین دلیل ماندگاری و دوام دندان های ایمپلنت شده در دهان بالا خواهد بود. افرادی که تا حدودی از مشکل تحلیل لثه رنج می‌برند، قبل از ایمپلنت دندان باید از پودر استخوان استفاده کنند.

انواع کاشت دندان ثابت
ایمپلنت دندان

پروتز دندان

پروتز دندان یکی دیگر از تکنیک های درمان دندان از دست رفته است که در دسته انواع کاشت دندان ثابت قرار دارد. پروتز ثابت دندان نسبت به ایمپلنت دارای هزینه های پایین تر بوده و معمولا برای جایگزینی چند دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتز طی تعداد جلسات کمتر و در مدت زمان کوتاه تر انجام می‌شود و دوران نقاهت چندان سختی ندارد.

انواع کاشت دندان ثابت
پروتز دندان

دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی ثابت بر اساس پایه های ایمپلنت بر دهان جای گذاری می‌شود و دیگر نیاز نیست که افراد همانند گذشته دندان مصنوعی را از دهان خارج کنند. این نوع از دندان های مصنوعی درواقع همانند دندان های طبیعی بر لثه قرار می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله دندان مصنوعی برای افراد جوان را نیز مطالعه کنید.

انواع کاشت دندان ثابت
دندان مصنوعی ثابت

بریج دندان

بریج دندان که با اصطلاح پل دندان نیز معروف است، برای افرادی کاربرد دارد که به طور مرتب تعدادی از دندان های خود را از دست داده باشند. بریج درواقع همان دندان مصنوعی است که با یک قلاب مخصوص به یکدیگر متصل می‌شوند. بریج برای دندان های انتهایی دهان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. زیرا دیگر دندانی در انتها وجود ندارد که بریج به آن متصل شود. بریج برخلاف پیچ های ایمپلنت، به رنگ طبیعی دندان است و زمانی که بر روی دندان های مجاور قرار می‌گیرد، ظاهر غیر مصنوعی ندارد.

انواع کاشت دندان ثابت
بریج دندان

شرایط استفاده از انواع کاشت دندان ثابت

کاشت دندان ثابت برای افرادی بسیار مناسب است که:

• نوشیدنی های الکلی و سیگار و قلیان به طور مداوم استفاده نمی‌کنند.
• اشخاصی که دارای بیماری های خود ایمنی هستند، قبل از تصمیم گیری برای استفاده از کاشت دندان ثابت حتما باید با بهترین دندانپزشک مشورت نمایند. برای برخی افراد بهتر است که از انواع کاشت دندان متحرک استفاده کنند.
• برای اینکه بتوانید از انواع کاشت دندان ثابت استفاده کنید، ابتدا لازم است که تمامی پوسیدگی های دندانی را رفع کنید.
• افرادی که تراکم استخوان بسیار ضعیف دارند، معمولا نمی‌توانند از انواع روش کاشت دندان ثابت استفاده کنند.

آیا در هر شرایطی امکان کاشت ثابت دندان وجود دارد؟

خیر کاشت دندان ثابت به شرایط خاصی نیاز دارد و مستلزم این است که حتما توسط یک دکتر دندانپزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. در برخی افراد بعد از بررسی های بیشتر، کاشت به تعویق می‌افتد زیرا ممکن است که لثه دارای استخوان کافی نباشد و یا فرد دارای بیماری لثه باشد. برخی اشخاص عادت به دندان قروچه دارند و کاشت دندان از نوع ثابت اصلا برای این افراد مناسب نیست.

بهترین روش کاشت دندان ثابت برای شما چیست؟

شما به تنهایی نمی‌توانید بهترین روش کاشت دندان از نوع ثابت و یا حتی متحرک را برای خود برگزینید و باید ابتدا از دندان های خود یک عکس تهیه نمایید تا دندانپزشک شما بتواند شرایط دندان ها و لثه و همچنین ریشه های دندانی که از قبل در لثه باقی مانده است را مورد بررسی قرار دهد و سپس بعد از آن، بهترین روش جایگزینی دندان را برای شما برگزیند.

برای انجام انواع خدمات دندانپزشکی در مرکز ایمپلنت تهران با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *