دندان مصنوعی برای افراد جوان

حتما شما هم تصور می‌کنید که دندان مصنوعی فقط برای افراد میانسال و مسن است اما در واقع اینگونه نیست و حداقل باید گفت که امروزه با تغییر سبک زندگی و عادات اشتباه، این مسئله به جوانان نیز رسیده است که ناچار به استفاده از دندان مصنوعی باشند. در واقع داشتن دندان هایی سالم و مرتب از داشتن تعداد اندکی دندان در دهان بهتر است. چرا که این موضوع اعتماد به نفس افراد خصوصا جوانان را کاهش می‌دهد. همچنین مهمترین نکته این است که هر چه تعداد دندان های سالم در دهان کمتر باشد، فرد زودتر دچار مشکلات گوارشی می‌شود زیرا دندان در جویدن غذا، هضم و …. اثرگذار است. در این مقاله در رابطه با دندان مصنوعی برای افراد جوان صحبت می‌کنیم و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

دندان مصنوعی برای افراد جوان
دندان مصنوعی محدودیت سنی ندارد و افراد در هر سنی در صورت نیاز می‌توانند از آن استفاده کنند.

جایگزینی دندان های از دست رفته

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و دانش، مسئله چکاپ دندان میان افراد پیر و جوان جا افتاده است. شما باید در سال حداقل دو بار به دندانپزشک برای چکاپ دندان ها مراجعه فرمایید. مراجعه و چکاپ های دوره ای سبب می‌شود تا پوسیدگی دندان ها در صورت بروز، پخش و منتقل به دندان های دیگر نشوند و دندان ها با آسیب زیاد از دست نروند. گاهی اشخاص از دندان های خود به خوبی مراقبت می‌کنند اما یک حادثه یا ضربه سنگین سبب می‌شود تا دندان ها در تعداد زیاد از دست بروند.

در صورتی که تعداد دندان های از دست رفته در افراد جوان زیاد باشد و شرایط استفاده از تکنیک های نوین که در ادامه ذکر می‌کنیم، وجود نداشته باشد، می‌توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند. در ادامه به برخی از روش های دیگر برای جایگزینی دندان های از دست رفته اشاره خواهیم داشت

  • ایمپلنت دندان: این روش رایج برای درمان دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای هزینه بالایی نسبت به سایر روش ها می‌باشد. در این روش با استفاده از یک پایه پیچی متصل در لثه، پروتز دندان را در دهان بکار می‌گیرند.
  • بریج دندان: این روش تقریبا نوعی تکنیک بین ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی می‌باشد زیرا هر چند عدد پروتز های دندانی بر روی یک پایه سوار می‌شوند. این روش نسبت به ایمپلنت دندان نیز ارزان تر است.
  • دندان مصنوعی: یکی از بهترین روش ها برای بهبود دندان ها در دهان است. خصوصا برای افرادی که تعداد زیادی دندان خود را از دست داده اند به صرفه تر و بهتر است که از این روش برای بازگردانی دندان ها در دهان استفاده کنند. این روش دارای دو نوع پروتز ثابت و متحرک دندان می‌باشد.

مزایای پروتز دندان برای افراد جوان

شاید در وهله اول از پیشنهاد دندان مصنوعی خوشتان نیاید و استقبال نکنید اما این گزینه برای برخی افراد بهترین و مناسب ترین مورد می‌باشد.
یکی از مزایای دندان مصنوعی برای افراد جوان این است که بر روی یک پایه پلاستیکی در سطح لثه قرار می‌گیرد و در هنگام غذا جویدن و خوردن تنقلات فرد به مشکل بر نمی‌خورد. همچنین از دیگر مزایا این است که می‌توانید دندان مصنوعی را بر خلاف ایمپلنت ها از دهان خارج کنید و آن ها را شست و شو دهید.

استفاده از دندان مصنوعی در افراد جوان یک تصمیم بسیار جدی است که ممکن است برای افراد جوان تحمل آن سخت باشد چراکه این شریط تا پیری برای فرد وجود دارد. شما باید قبل از استفاده از این روش حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید زیرا شاید تکنیکی بهتر به شما ارائه داده شود.

انواع پروتز دندان برای افراد جوان

به طور کلی دندان های مصنوعی به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  • دندان مصنوعی کامل: این نوع دندان مصنوعی برای افرادی استفاده می‌شود که دندان های دو فک خود را از دست داده باشند که معمولا برای افراد جوان کاربرد ندارد.
  • دندان مصنوعی جزئی: این نوع دندان مصنوعی برای افراد جوان بیشتر کاربرد دارد زیرا در این حالت تعدادی از دندان در هر فک یا یک فک از دست رفته است که می‌توان آن را بهبود بخشید.

بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان

قطعا افراد جوان بیشتر به برند و کیفیت دندان مصنوعی اهمیت می‌دهند نسبت به اشخاصی که در سنین پیری از این درمان استفاده می‌کنند. در واقع دندان مصنوعی ثابت و یا دندان مصنوعی متحرک، هر یک دارای مزایا و معایبی هستند و به همین دلیل، دندانپزشک بسته به شرایط فرد بهترین مورد را انتخاب می‌کند. دندان مصنوعی خوب باید حتما به بهترین شکل قالب گیری شود و در این صورت است که ساخت این نوع پروتز ها به خوبی پیش می‌رود.

دندان مصنوعی برای افراد جوان
بهترین نوع دندان مصنوعی باید توسط دندانپزشک با توجه به شرایط هر فرد انتخاب شود.

مزیت و محدودیت استفاده از پروتز برای افراد جوان

افراد جوان معمولا در برابر استفاده از دندان مصنوعی مقاومت می‌کنند زیرا همه افراد این مورد را می‌دانند که در روز های اولیه استفاده از این نوع پروتز های دندانی، فرد کمی در صحبت کردن مشکل خواهد داشت. یکی از معایب این تکنیک این است که افراد جوان باید بعد از گذشت حدود ده سال، دندان مصنوعی خود را تعویض نمایند تا سلامت دهان و دندانشان حفظ شود. یکی دیگر از مسائلی که فرد را برای استفاده از پروتز دچار چالش می‌سازد، فشار آن بر لثه است که بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد.

دندان مصنوعی ثابت در بعضی افراد موجب تحلیل لثه شده و در بعضی افراد دیگر همچین موردی را به وجود نمی‌آورد. بنابراین حتما قبل از استفاده از این روش با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

هزینه دندان مصنوعی برای افراد جوان

میزان قیمت پروتز دندان برای افراد مسن و جوان متفاوت نیست. در صورتی که شخص لثه تحلیل رفته داشته باشد و نیاز باشد که با استفاده از روش های نوین مانند پیوند استخوان، لثه بهبود یابد، بر میزان هزینه های روند درمانی دندان مصنوعی افزوده می‌شود.

برای انجام انواع خدمات دندانپزشکی در مرکز ایمپلنت تهران، با ما در تماس باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *