درمان عفونت دندان و علائمی که باید جدی بگیرید!

عفونت دندانی یکی از مواردی است که تقریبا اکثر افراد این مورد را حداقل برای یک بار تجربه کرده اند و ممکن است که حتی درد شدیدی را گذرانده باشند. به طور کلی عفونت های دندانی خود به خود برطرف نمی‌شوند و همچنین تحمل این بیماری بسیار سخت و دشوار است. زیرا تا عمق ریشه دندان نیز تیر خواهد کشید و درد به همراه دارد. در این مقاله علائم شایع عفونت دندان و انواع روش های درمان عفونت دندان و … را برای شما آماده کردیم و به سوالاتی مانند برای درمان عفونت دندان چی بخوریم پاسخ داده ایم. بنابراین تا انتها با ما همراه باشید.

درمان عفونت دندان
عفونت دندان می‌تواند باعث درد بسیار شدیدی شود.

دلایل پیدایش عفونت دندان

به طور کلی عفونت دندان زمانی برای یک شخص به وجود می‌آید که باکتری ها در درون لثه دندان نفوذ کرده و تجمع یافته باشند. عفونت دندان با عنوان آبسه دندان نیز شناخته می‌شود که معمولا با درد و ورم همراه است. افرادی که برای درمان عفونت دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، باید حتما تصویر برداری های لازم برای بررسی ریشه دندان را انجام دهند تا به طور کامل درمان انجام گیرد. برای درمان عفونت ریشه و عفونت ساده دندان نیز انواع روش های درمانی وجود دارد که در ادامه ذکر خواهیم کرد. برخی از دلایل به وجود آمدن این بیماری موارد زیر می‌باشند:

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • استفاده بیش از حد مواد قندی
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف بدن
 • استفاده از مواد غذایی و یا ظروفی که قبل از شما توسط شخص دیگری استفاده شده است.

عفونت دندان عقل چیست؟

همانطور که می‌دانید، دندان عقل در رده سنی 18 سالگی به بعد در دهان رشد می‌کند و به عنوان آخرین دندان ها شناخته می‌شود. در این رده سنی مععمولا فضای دهان برای رشد این دندان ها کافی نیست و به همین دلیل فضای رشد کافی وجود ندارد و معمولا این دندان ها با انحرافات شدید و فشار بر دندان های دیگر رشد می‌کنند. تجمع غذا و به مرور، تجمع باکتری ها در این دندان ها زیاد بوده و سریع به عفونت دچار می‌شوند. عفونت دندان عقل به سرعت به سایر دندان ها انتقال یافته و پیشنهاد بیشتر دندانپزشکان، کشیدن و جراحی دندان عقل است.

علائم عفونت دندان

همانطور که می‌دانید، این بیماری دارای نشانه و علائمی است و معمولا با ضربان های ریز و آهسته در ناحیه لثه شروع می‌شود. به طور کلی افرادی که به مدت چندین روز دارای درد در ناحیه دندان و لثه هستند، ممکن است که به عفونت دندان دچار شده باشند. در ادامه به برخی دیگر از علائم این بیماری اشاره خواهیم داشت. اگر از ایمپلنت دندان استفاده می‌کنید مقاله علائم عفونت ایمپلنت دندان را نیز مطالعه کنید.

 • تب ناگهانی
 • درد شدید
 • فشار در لثه
 • بوی بد دهان
 • التهاب در صورت
 • ضربان دار بودن لثه
 • مزه غیر طبیعی در دهان
 • ایجاد تورم در ناحیه گردن
 • حساس بودن دندان ها در هنگام جویدن
 • دردناک بودن لثه هنگام استفاده از مسواک
 • حساسیت دندان ها در زمان نوشیدن مایعات داغ یا سرد

انواع این بیماری کدامند؟

عفونت دندان دارای دو نوع می‌باشد با عنوان های عفونت دندان و عفونت لثه.

عفونت لثه

عفونت فضای بین دندان و لثه معمولا ناشی از ذرات غذای باقی مانده میان لثه و دندان است. در صورتی که عفونت های لثه در درون استخوان تجمع پیدا کند نیز بیماری های شدید دندانی را به وجود می‌آورد.

عفونت دندان

عفونت دندان در محل داخلی خود دندان رخ می‌دهد و معمولا این مورد زمانی پدید می‌آید که عصب دندان از بین رفته یا به اصطلاح مرده باشد. این نوع عفونت دندان از ریشه دندان آغاز و به مرور زمان در صورت پیشرفت، به اطراف استخوان گسترش می‌یابد.

عوارض عدم درمان عفونت دندان

شاید از نظر شما عفونت دندانی فقط یک عفونت ساده باشد، اما در واقع این نوع مشکلات بسیار تهدید کننده و خطرناک برای سلامتی دهان و دندان هستند و بعد از گذشت زمان به فک و گردن و مغز نیز سرایت می‌کند. عفونت های دندانی با گذشت زمان به نواحی دیگر بدن مانند مغز، فک و … نیز انتقال می‌یابد.

چگونه از عفونت دندان پیشگیری کنیم؟

شاید سوال شما هم باشد که برای عفونت دندان چی بخوریم؟ بهتر است قبل از این که این سوال برایتان پیش بیاید، به نکاتی برای پیشگیری از عفونت دندان توجه ویژه کنید. برای سلامت دهان و دندان تمامی روش های پیشگیری از مشکلات عفونی دندان و … از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. پیدایش عفونت های دندانی معمولا به تجمع باکتری ها میان دندان و لثه مرتبط است. حال در این بخش، به برخی موارد پیشگیری کننده از آبسه دندان اشاره خواهیم داشت:

 • دندان های خود را به طور مداوم مسواک بزنید.
 • به طور مرتب بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید.
 • از مصرف مداوم سیگار و مصرف بیش از حد الکل خودداری نمایید.
 • در صورتی که حساسیت دندانی شما شدت یافته است، فورا به بهترین دندانپزشک مراجعه نمایید.
 • برای پاکیزگی کل دهان و ضدعفونی کردن لثه ها می‌توانید از دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده کنید.

درمان عفونت دندان چیست؟

در ابتدا دندانپزشک برای اینکه عفونت دندانی را از بین ببرد، کل نواحی دندان و لثه اطراف را پاکسازی کرده و عفونت های چرکی را تخلیه می‌کند. سپس بعد از این مرحله بسته به نوع عفونت و میزان نفوذ آن در نواحی اطراف، از سایر روش ها استفاده می‌کند. بهتر است به جای جستجو برای سوال “برای عفونت دندان چی بخوریم” هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان سرخود و خانگی می‌تواند عوارض جدی تری را به وجود بیاورد.

 • گاهی در نزدیکی سقف دهان سوراخ یا فیستول به وجود آمده است که از طریق همان سوراخ، منشا عفونت را پیدا می‌کنند. با استفاده از پرتوی ایکس عفونت را تخلیه می‌کنند. فیستول ایجاد شده در سقف دهان بعد از گذشت مدت زمانی به طور خود به خود بسته می‌شود.
 • زمانی که عفونت به دندان آسیب رسانده باشد احتمالا نیاز است که کشیدن دندان انجام شود. در این صورت کشیدن دندان با استفاده از یک سوراخ کوچک در لثه به وجود می‌آید تا مایع چرکی و عفونی از این طریق خارج گردد. در مرحله بعدی دندان را کشیده و روند درمانی ادامه خواهد داشت.
 • در صورتی که عفونت درون دندان باشد، یک سوراخ بسیار کوچک در نزدیکی دندان ایجاد می‌کنند و مایع عفونی را تخلیه می‌کنند. در مرحله بعدی نیاز است تا عصب کشی دندان انجام گرفته و دندان با استفاده از روش های نوین پر شود. برای پر کردن دندان، دندانپزشک تصمیم می‌گیرد که از چه ماده ای استفاده نماید.
عصب کشی برای درمان عفونت دندان
مراحل عصب کشی دندان

نکته مهم این است که بعد از تمامی این روش های درمانی، برای تکمیل روند درمان حتما باید آنتی بیوتیک تجویزی توسط دندانپزشک تا انتهای دوره مصرف شود تا بهبود کامل انجام گیرد و مشکلات دیگری به وجود نیاید.

آیا درمان های سنتی برای این بیماری مناسب هستند؟

استفاده از روش های درمانی سنتی و سوالاتی مانند “برای درمان عفونت دندان چی بخوریم” و راه حل هایی مثل چای و نمک برای عفونت دندان، زردچوبه برای عفونت دندان و … برای کاهش درد دندان و اینگونه مشکلات بسیار رایج بود اما امروزه افراد از این تکنیک های طبی استفاده نمی‌کنند. بهتر است که در صورت مشاهده عفونت های دندانی در کوتاه ترین زمان به دندانپزشک مراجعه نمایید زیرا هیچ یک از روش های سنتی از نظر علمی تایید نشده اند.

اگر شما هم این علائم را در دهان و دندان خود احساس می‌کنید، برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید. همچنین می‌توانید فرم نوبت دهی را پر کنید.

 

پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *