ایمپلنت دندان جلو فک بالا: بررسی کامل

ایمپلنت دندان جلو فک بالا برای ترمیم قوس کاملا بی دندان و یا چند دندان از دست رفته کاربرد دارد. با توجه به ویژگی های آناتومیکی فک بیمار، دندانپزشکان قبل از انجام ایمپلنت در دندان های جلو فک بالا روش های تشخیصی دقیق را انجام می دهند و یک سیستم ایمپلنت دندان جلو بالا را متناسب با شرایط دندانی بیمار انتخاب می نمایند. این رویکرد پیامد های مداخله جراحی را به حداقل خواهد رساند.

ایمپلنت دندان جلو فک بالا
اهمیت انجام ایمپلنت در دندان های جلو فک بالا

اهمیت ایمپلنت دندان جلو فک بالا

ترمیم ایمپلنت دندانهای جلو فک بالا بهترین شیوه برای اصلاح لبخند و بازیابی عملکرد ایده آل جویدن است. پس از انجام ایمپلنت دندان جلو فک بالا دیگر نیازی به استفاده از پروتز های متحرک وجود ندارد. همچنین از طرف دیگر ساختار کلی دندان های تان کاملا طبیعی به نظر می رسد. فرآیند ایمپلنت دندان‌های جلو فک بالا هیچ گونه تاثیری بر مفصل فک و استخوان لثه ندارد و با هیچ گونه محدودیت رژیم غذایی نیز همراه نخواهد بود.

کاربرد ایمپلنت دندان جلو فک بالا

ایمپلنت دندان جلو فک بالا در صورتی تجویز می شوند که دندان ها به دلایل زیر از بین رفته باشند:

 • آتروفی استخوان.
 • مراقبت نامناسب از دهان
 • صدماتی که منجر به از دست دادن دندان ها شده اند.
 • بیماری های متابولیک مانند دیابت و پوکی استخوان که کاهش کلسیم در بدن را در پی دارند.
 • پریودنتیت.

سایر علل کاشت دندان جلویی فک بالا

پوسیدگی زیاد دندان ها: پوسیدگی دندان ها یکی از مهم ترین دلایل برای تجمع باکتری ها و سایر عوامل آلوده می باشد که ممکن است در سریع ترین زمان بخش های عمیق دندان و لثه را تحت تاثیر قرار دهند.

ضربه شدید: ضربه های شدید مانند تصادفات یکی دیگر از علل تضعیف ساختار دندان ها می باشند که ریشه دندان را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین موجب می شوند تا استحکام لثه نیز کمتر شود. از این رو ریشه دندان نمی تواند تاج دندان را به خوبی در جایش حفظ کند که در این صورت استفاده از ایمپلنت دندانهای جلو فک بالا می تواند مشکل را به طور کامل حل نماید.

نمای ایمپلنت دندان جلو فک بالا
نمایی از انجام ایمپلنت در دندان های جلو فک بالا

الزامات لازم برای ایمپلنت در فک بالا

دندان های جلو برای حفظ یک لبخند زیبا ضروری هستند و بنابراین در ایمپلنت دندانهای جلو فک بالا هدف دندانپزشک حفظ و شبیه سازی کانتور طبیعی لثه البته تا حد امکان است. در ایمپلنت دندان جلو فک بالا حفظ حجم لثه و بافت استخوانی سالم نیز از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

ترمیم کامل از طریق انجام ایمپلنت در دندان های جلو فک بالا در صورتی انجام می شود که بیمار در فک بالا کلا دندان نداشته باشد و یا اینکه چندین دندان پوسیده وجود داشته باشد. بهترین جایگزین در ایمپلنت دندان جلو فک بالا پروتز All-on-4 است. چهار ایمپلنت با یک زاویه مشخص وارد لثه می شوند و یک پروتز ثابت در آنها نصب می گردد. در این صورت می توان از پیوند استخوان نیز جلوگیری کرد.

شرایط لازم برای انجام ایمپلنت دندان‌های جلو فک بالا

برای انجام ایمپلنت در دندان های جلو فک بالا بیمار باید شرایط زیر را داشته باشد تا فرآیند کاشت دندان با موفقیت پیش برود. این شرایط عبارتند از:

 • داشتن تراکم کافی در استخوان فک بالا
 • برخورداری از سلامت عمومی
 • بهره مندی بیمار از بهداشت خوب در دندان و دهان

مزایای کاشت دندان های جلو فک بالا

ایمپلنت دندان های بالا فک جلو با مزایای فوق العاده ای برای بیمار همراه می باشد. مهم ترین مزیت انجام ایمپلنت در دندان های جلو بالا این است بین دندان های کاشته شده و سایر دندان های طبیعی بیمار از نظر ظاهری و عملکردی شباهت بسیار زیادی وجود دارد و در نتیجه کاملا طبیعی به نظر می رسد.

سایر مزایای ایمپلنت دندان جلو فک بالا عبارتند از:

دائمی بودن ایمپلنت ها در ایمپلنت دندان جلو فک بالا: ماندگاری این نوع ایمپلنت ها دائمی می باشد. به عبارت دیگر پس از 25 سال در صورت نیاز ممکن است این ایمپلنت ها نیاز به تعویض داشته باشند.

حفظ ثبات ساختار استخوان فک بالا: تحلیل ساختار استخوان فک یکی از مهم ترین عوارض بی دندانی است. در فرآیند کاشت در حقیقت پایۀ ایمپلنت عملکردی مشابه با ریشه دندان دارد. از این رو موجب تحریک فرآیند استخوان سازی در اطرافش می شود و در نهایت مانع از تحلیل رفتن استخوان فک خواهد شد.

تحلیل شرایط دهان و دندان بیمار برای انجام ایمپلنت دندان جلو فک بالا
تحلیل شرایط دهان و دندان بیمار برای انجام ایمپلنت

مراحل انجام ایمپلنت دندانهای جلو فک بالا

مهم ترین مراحل در انجام ایمپلنت دندان جلو به ترتیب عبارتند از:

 • مراجعه به دندانپزشک مجرب با دانش کافی جهت معاینه شرایط دهان و دندان بیمار
 • تصویر برداری رادیوگرافی از دندان های بیمار برای انجام ایمپلنت دندان جلو فک بالا
 • ارزیابی تراکم استخوان فک بالا برای ایجاد پیوند در بین ایمپلنت و استخوان فک بالا
 • انجام عمل پیوند استخوان بالا (البته در صورتی که تراکم استخوان فک بیمار کافی نباشد)
 • ایجاد حفره های لازم برای قرار دادن پایه ایمپلنت در استخوان فک بالا
 • نصب کردن پایه و یا همان فیکسچر ایمپلنت (این مرحله با توجه به شرایط کلی بیمار بین سه تا شش ماه ممکن است به طول بیانجامد)
 • نصب اباتمنت (قطعه ای که می تواند بین تاج و فیکسچر ایمپلنت اتصال ایجاد کند)
 • مرحله نهایی نصب تاج دندان

عوارض احتمالی ایمپلنت دندان جلو بالا

ایمپلنت دندان جلو فک بالا ممکن است با عوارض احتمالی زیر همراه باشد:

 • بی حسی موقت لب
 • خون دماغ
 • ادم لثه و گونه
 • تحرک ریشه مصنوعی
 • شکست ایمپلنت و مواد استخوانی

علل این عوارض احتمالی در ایمپلنت دندان جلو فک بالا ممکن است بهداشت نامناسب دهان، صلاحیت ناکافی دندانپزشک، آمادگی نادرست برای کاشت ایمپلنت و یا مراقبت نادرست پس از عمل باشند. انتخاب یک کلینیک معتبر که دارای تجهیزات با کیفیت بالا و دندانپزشکان مجرب باشد امری بسیار ضروری است.

سوالات متداول

پروسه ایمپلنت دندان جلو بالا چقدر طول می کشد؟

این پروسه با توجه به شرایط مختلف متغیر می باشد. برخی از بیماران نیاز به پیوند استخوان دارند در حالی که برخی دیگر به چنین پیوندی نیاز ندارند. در نتیجه مدت زمان انجام ایمپلنت دندان‌های جلو فک بالا در این افراد متفاوت خواهد بود.

هزینه و قیمت ایمپلنت دندان جلو فک بالا چقدر است؟

هزینه انجام ایمپلنت در دندان های جلو فک بالا با توجه به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. مهم ترین فاکتور های تاثیرگذار بر قیمت انجام ایمپلنت در دندان های جلو فک بالا عبارتند از: تعداد دندان هایی که بیمار می خواهد ایمپلنت کند، ضرورت انجام درمان های جانبی دیگر، نیاز به پیوند استخوان، تجربه و دستمزد دندانپزشک و غیره.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *