جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان + بررسی 4 روش پیشرفته ایمپلنت

جدیدترین تکنولوژی های کاشت دندانزمانی که یک فرد به دلیل آسیب، ضربه یا بیماری یک یا چند تا از دندان‎های خود را از دست می‎دهد، با مشکلاتی نظیر از دست دادن سریع استخوان، گفتار ناقص، تغییر در الگوی جویدن و … مواجه خواهد شد که ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود. برای حل این مشکل ایمپلنت‎های دندانی به وجود آمده‎اند که از طریق جراحی در فک کاشته شده تا توانایی جویدن و ظاهر زیبا در فرد بازگردانده شود. هر بار روش‎ها و راهکارهای کمکی زیادی برای بهبود انجام این جراحی و افزایش احتمال موفقیت آن به وجود می‎آید. به همین خاطر در این نوشته از بلاگ مرکز ایمپلنت تهران به جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان خواهیم پرداخت.

جدیدترین تکنولوژی های کاشت دندان

ایمپلنت دندانی ساختاری است که از آن به عنوان جایگزین دندان‎های از دست رفته استفاده می‏شود. پزشک با استفاده از دستگاه‎های پیچ‎مانند ایمپلنت را در استخوان فک قرار داده و سپس تاج را روی آن سوار خواهد کرد. این تاج به صورت سفارشی ساخته شده تا متناسب با دهان فرد بوده و با رنگ سایر دندان‎هایش نیز تطابق داشته باشد. اما برای ساخت ایمپلنت و جراحی روش‎ها و راهکارهای مختلفی وجود دارد و هر بار هم به این روش‎ها افزوده می‏شود تا درصد موفقیت افزایش یابد. در اینجا به تعدادی از جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان اشاره خواهیم کرد.

ایمپلنت فوری | جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان

ایمپلنت فوری را می‎توان یکی از جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان دانست که طی آن دقیقا بعد از کشیدن دندان، کانال مذکور با پایه ایمپلنت فوری پر شده و پروتز موقت روی آن قرار خواهد گرفت. این تکنولوژی برای کسانی که دندان‎های فک جلوی خود را از دست داده‎اند بسیار مناسب خواهد بود. این روش طی مدت کوتاه توانسته محبوبیت زیادی پیدا کند به این خاطر که فرد می‎تواند در کوتاه‎ترین زمان ممکن دندان از دست رفته خود را بازریابی کند. این در حالی است که در ایمپلنت‎های معمولی بایستی حداقل 3 ماه زمان صرف کرد.

اصولا جنس ایمپلنت فوری هم از تیتانیوم یا مشتقات آن است. جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان یعنی ایمپلنت فوری یک پایه در فک جای‎گذاری کرده و تاج روی آن سوار خواهد شد. این پایه به استخوان فک جوش خورده و سپس تاج دندان روی آن قرار می‎گیرد.

خوب است به این نکته نیز اشاره کنیم که منظور از ایمپلنت پانچ نیز همین ایمپلنت فوری است. در واقع هر دوی این اصطلاحات به یک چیز اشاره می‎کنند و شکل جراحی و کاشت دندان در هر دو به یک شکل است.

جدیدترین تکنولوژی های کاشت دندان - ایمپلنت فوریایمپلنت دیجیتال |جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان

یکی دیگر از جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان، ایمپلنت دیجیتال است. منظور از ایمپلنت دیجیتال کاشت دندانی است که برای انجام مراحل مختلف آن از تجهیزات دیجیتال و تکنولوژی‎های پیشرفته استفاده می‏شود. با استفاده از این تجهیزات فرایند کار سریع‎تر انجام خواهد شد. از جمله مواردی که در این نوع کاشت دندان به صورت دیجیتال انجام می‏شود می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قالب‎گیری دیجیتالی به جای استفاده از خمیر دندان‏پزشکی: استفاده از خمیر دندان‎پزشکی برای قالب‎گیری می‎تواند یکی از تجربه‎های ناخوشایند برای بسیاری از افراد باشد. اما با استفاده از قالب‎گیری دیجیتالی انجام این کار با استفاده از اسکن خواهد بود و نتیجه بلافاصله به کامپیوتر ارسال شده و پروتزساز می‎تواند خیلی سریع کار خود را شروع کند.
 • دوربین داخل دهان: این دوربین دستگاهی است که دندان‎پزشک می‎توان آن را داخل دهان بیمار گذاشته و وضعیت دندان‎ها و لثه را با دقت و در اندازه بسیار بزرگ مشاهده نماید. با استفاده از این ابزاز می‎توان انواع پوسیدگی‎ها، ترک‎خوردگی، بیماری لثه و … را به راحتی مشاهده کرد.
 • عکس‎برداری دیجیتالی: یکی دیگر از جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان است که با استفاده از آن دیگر نیازی به قراردادن فیلم در داخل دهان شما نیست. البته ممکن است این روش برای همه افراد مناسب نباشد.

ایمپلنت لیزری | جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان

ایمپلنت لیزری نیز یکی از جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان است که با استفاده از آن می‎توان کمترین میزان آسیب به لثه را تجربه کرد. این مسئله تاثیر زیادی روی کاهش درد و خونریزی و افزایش سرعت بهبودی خواهد داشت. در واقع استفاده از ایمپلنت لیزری را می‎توان یکی از بهترین گزینه ها برای به حداقل رساندن آسیب به بافت نرم دانست. با انجام این کار کاشت دندان بدون آسیب خاصی خواهد بود و دقت آن نیز تا حد زیادی افزایش می‎یابد.

جدیدترین تکنولوژی های کاشت دندان - لیزریاز جمله مزایای ایمپلنت لیزری می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بهبود زخم افزایش می‎یابد.
 • فقط بافت هدف جدا شده و سایر بافت‎ها آسیب نمی‎بینند.
 • میزان واکنش‎های التهابی بافت کاهش می‎یابد.
 • لیزر دارای خاصیت‎های ضد میکروبی است که از ایجاد عفونت جلوگیری یا آن را التیام می‎بخشد.
 • آنزیم‎های بازدارنده ضد التهاب ترشح می‏شود.

ایمپلنت All on 4 | جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان

ایمپلنت All on 4 یکی از بهترین و جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان برای کسانی است که دچار بی‎دندانی کامل در سطح یک هستند. در این روش 4 پایه ایمپلنت با زاویه خاص روی فک قرار گرفته و سپس یک پروتز کامل روی آن جای می‎گیرد. اصولا دو عدد از این ایمپلنت‎ها با سایر متوسط در فک جلو قرار گرفته و دو عدد از ایمپلنت‎ها نیز با زاویه حدودا 45 درجه در فک عقب قرار خواهد گرفت.

انجام این کار باعث می‏شود تا از کاشت تعداد زیادی ایمپلنت بی‎نیاز شوید و دندان‎های از دست رفته خود را بازیابید. انجام این روش درمانی مزایای بسیاری دارد.

از جمله آن‎ها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با استفاده از ایمپلنت All on 4 شما به کمترین میزان پایه نیاز خواهید داشت و به این ترتیب هزینه به مراتب کمتر خواهد بود.
 • این شیوه از ایمپلنت مشکلاتی مانند لق بودن دندان مصنوعی را برای‎تان به همراه نخواهد داشت.
 • در صورتی که به خوبی از دندان‎های خود مراقب کنید به شکل مادام‎العمر هستند.
 • شباهت زیاد آن‎ها به دندان‎های طبیعی باعث می‏شود که تشخیص مصنوعی بودن آن غیرممکن باشد.

سخن پایانی

همانطور که دیدید، جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان در حال حاضر استفاده از ایمپلنت فوری، ایمپلنت دیجیتال، ایمپلنت لیزری و All on 4 است. البته این که کدامیک از این روش‎ها می‎تواند برای شما مناسب باشد را بهتر است که به پزشک مجرب خود بسپارید.

برای انجام ایمپلنت دندان با پیشرفته ترین تجهیزات با ما در تماس باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *