آیا ایمپلنت درد دارد؟ + نکاتی که شاید ندانید!

برای شما هم این سوال پیش آمده که آیا ایمپلنت درد دارد؟ همان طور که می‌دانید، ایمپلنت دندان یکی از پیشرفته ترین تکنیک های اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود که برای جایگیزینی دندان های از دست رفته کاربرد دارد و امروزه در کشور ما طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. این روش درمانی و زیبایی در دندانپزشکی، با چالش های زیادی نظیر دوران نقاهت و میزان درد و موارد این چنینی همراه است که افراد را کمی دچار تامل در انجام این روش خواهد کرد. آقایان و بانوان در مراجعه به دندانپزشکی برای انجام ایمپلنت، اولین سوال خود را این گونه بازگو می‌کنند که ایمپلنت دندان چقدر درد دارد؟

ایمپلنت دندان چیست؟

به طور کلی، باید بدانید که تمامی روش های مورد استفاده در دندانپزشکی با کمی درد و ناراحتی همراه است اما این بستگی به انتظار و تحمل شما دارد. شما قبل از انجام ایمپلنت دندان باید بدانید که این تکنیک با سوراخ کردن لثه، برش لثه، قرار دادن پست، بخیه زدن و … همراه است. بنابراین در همین ابتدا متوجه اهمیت انجام یک به یک مراحل آن شده اید، بنابراین باید حتما به مجهزترین و بهترین دندانپزشکی جهت انجام آن مراجعه نمایید.

آیا ایمپلنت درد دارد
ایمپلنت دندان با سوراخ کردن لثه، برش لثه، قرار دادن پست، بخیه زدن و … همراه است.

ایمپلنت دندان چقدر درد دارد؟

در این قسمت از مقاله آیا ایمپلنت درد دارد، حال بررسی می‌کنیم که این درد چقدر است؟ اگر به طور واضح بیان کنیم، هرچه تجربه دندانپزشک در انجام این تکنیک بیشتر باشد، از درد کمتری برخوردار خواهید بود بنابراین در انتخاب دندانپزشک خود دقت نمایید. حال باید بدانید که ایمپلنت دندان به تنهایی با هیچ گونه دردی همراه نیست چراکه با استفاده از بی حسی انجام می‌گیرد. بی حسی های دندانپزشکی بسیار قوی بوده و فرد در حین انجام کار هیچ درد و ناخوشی احساس نمی‌کند.

ناخوشی جدی که فرد در زمان انجام ایمپلنت دندان اظهار دارند، صدای دستگاه هایی نظیر دریل مخصوص برای سوراخ کردن لثه یا فشار ایجاد شده به دهان و … می‌باشد. درد ایمپلنت دندان معمولا بعد از انجام این روش و بعد از بین رفتن اثر بی حسی تا حدودی نماین خواهد شد که باید تا چند روز اولیه با مسکن های ضد درد کنترل شود. اما قابل ذکر است که میزان درد بعد از ایمپلنت دندان، قدری نیست که شما تصور می‌کنید.

یکی از مواردی که بر مقدار درد بعد از ایمپلنت دندان تاثیرگذار است، مکان دندان ایمپلنت شده در دهان می‌باشد. به عنوان مثال درد در نواحی چانه و گونه بعد از ایمپلنت دندان بیشتر احساس می‌شود. ایمپلنت دندان تقریبا به اندازه عصب کشی دندان درد دارد و معمولا افراد بعد از گذشت دوران نقاهت احساس رضایت خواهد داشت.

میزان درد بعد از ایمپلنت دندان به اینکه با چه روش و چه مقدار تهاجمی انجام شده است، بستگی دارد. این مقدار هرچه مدت زمان کاشت بیشتر باشد، نیز افزایش می‌یابد.

درد ایمپلنت دندان بعد از یک هفته

درد در این مرحله رو به کاهش است اما باید حتما موارد مراقبتی در این بازه زمانی به دقت رعایت شود.

درد بعد از دو هفته

میزان درد در این هفته دیگر احساس نمی‌شود زیرا به طور کامل فروکش کرده است. در صورتی که در این بازه زمانی با درد های ناگهانی رو به رو هستید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا از نظر ایجاد عفونت و وجود باکتری مورد معایه قرار گیرید.

درد ایمپلنت دندان بعد از یک ماه

در این زمان فرد دیگر نباید هیچ دردی در جای ایمپلنت خود داشته باشد. در صورتی که با درد رو به رو هستید، حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا از نظر حساسیت به پیچ های ایمپلنت، آسیب های عصبی و سلامت دهان و دندان خود معاینه شوید.

درد ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

درواقع پاسخ این سوال را نمی‌توان به قطعیت بیان کرد زیرا احساس درد به آستانه تحمل فرد، مقدار تهاجم تکنیک، تعداد دندان های ایمپلنت شده، تعداد پایه های قرار داده شده در لثه و عوامل دیگر بستگی دارد. همچنین قابل ذکر است که شرایط هر کاندید ایمپلنت با دیگری متفاوت است. درد و ناراحتی و یا گرفتگی های خفیف در بعضی افراد بعد از پنج روز پایان می‌یابد اما در برخی افراد دیگر حدود ده روز نیز ممکن است، ادامه داشته باشد. اطمینان خاطر داشته باشید که درد ایمپلنت دندان بیش از 5 الی 10 روز طول نمی‌کشد.

آیا ایمپلنت درد دارد
میزان و مدت درد ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد.

عوامل موثر در ایجاد درد بعد از ایمپلنت دندان

گاهی فرد به صورت نرمال در بازه های زمانی ذکر شده، از نظر درد و ناخوشی بهبود می‌یابد. در ادامه به برخی از مواردی که باعث ادامه دار شدن درد ایمپلنت دندان می‌شوند اشاره خواهیم کرد:

• در صورتی که هر نوع و یا هر مقدار عفونتی در دهان شما ایجاد شود، درد را در نواحی دندان های ایمپلنت شده افزایش می‌دهد. اگر این مشکل به سرعت تشخیص داده شود، قابل درمان خواهد بود و جای نگرانی ندارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله درمان عفونت دندان را مطالعه کنید.

• گاهی لثه فرد، پایه های ایمپلنت را پس می‌زند و احتمال اینکه برای هر شخصی اتفاق افترخ دهد وجود دارد که با درد تقریبا زیاد همراه است.

• اگر دندانپزشک شما دارای تجربه کافی نباشد، ممکن است که پایه های ایمپلنت را در نزدیکی عصب قرار دهد که منجر به درد می‌شود. در صورت بروز این مشکل، فشار زیادی به بافت لثه وارد می‌شود و به همین دلیل است که درد و حالت نبض در ناحیه لثه احساس می‌شود.

• امروزه ایمپلنت دندان فوری نیز توسط برخی از دندانپزشکان انجام می‌شود که گاهی برای برخی افراد مناسب نیست. این نوع ایمپلنت ها گاهی فشار زیادی را در اثر جویدن غذا ایجاد می‌کنند.

• در برخی مواقع مشکلات و یا حوادثی برای فرد ایجاد می‌شود که شکستگی ایمپلنت دندان را رقم می‌زند که با درد شدیدی نیز همراه است. در صورتی که این اتفاق برای یک فرد با دندان های ایمپلنت شده رخ دهد، دندانپزشک احتمالا پایه موجود در لثه را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض می‌نماید اما اگر پیچ سالم باشد، تنها پروتز دندان را عوض می‌کنند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به طور جامع توضحیاتی را درباره درد ایمپلنت دندان ارائه دهیم و به سوال آیا ایمپلنت درد دارد ؟ پاسخ کاملی بدهیم. اگر شما هم قصد انجام ایمپلنت دندان در یک مرکز معتبر و مجهز و زیر نظر بهترین متخصصین را دارید با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *